Tusk do rządu: "Czy wyście powariowali? Ludzie tego nie przeżyją". Szef PO życzy ciepłej wody w kranie

- W normalnych czasach po prostu złożyłbym państwu dzisiaj życzenia (...), ale to nie są niestety normalne czasy - mówi Donald Tusk na nagraniu. Były premier wymienia w nim przykłady horrendalnych podwyżek cen gazu, o których informują poszkodowani nimi Polacy. - Nigdy nie myślałem, że będę na nowy rok życzyć wam ciepłej wody w kranie i ciepłej wody w kaloryferach - stwierdza lider PO.
Zobacz wideo Co dalej z cenami gazu? Czopek: Może zdrożeć gigantycznie

Ceny gazu budzą w ostatnich tygodniach spore emocje. Część odbiorców odebrała już bowiem pierwsze rachunki, które uwzględniają wyższe ceny paliwa. Niepokojące są też prognozy dotyczące kosztów ogrzewania. Wzrost wysokości rachunków w niektórych przypadkach jest drastyczny - sięga nawet 1000 proc. 

Więcej informacji o podwyżkach cen gazu na stronie głównej Gazeta.pl

Podwyżki cen gazu z 195 do 1609 zł

- Właśnie dzisiaj dotarły do nas informacje ze wspólnot mieszkaniowych, ze spółdzielni mieszkaniowych, jak naprawdę będą wyglądały rachunki gazowe u tysięcy polskich rodzin. I tak wszyscy cierpimy w Polsce, bo jest ta podwyżka gazowa o ponad 50 proc. dla każdego gospodarstwa. Ale okazało się, że oni przygotowali taką koszmarną ustawę, mając tak kompletnie gdzieś zwykłe rodziny, że w tysiącach polskich domów te podwyżki to będą podwyżki o kilkaset procent - mówi Donald Tusk na nagraniu umieszczonym w mediach społecznościowych.

Lider PO wymienił przykłady podwyżek:

  • Radom, ul. Marii Gajl 33, lokal 25 m kw. Mieszkańcami są samotna matka z dwójką dzieci. W grudniu płaciła 88, w styczniu zapłaci 350 zł - 400 proc. podwyżki;
  • Warszawa, ul. Włókiennicza, lokal 54 m kw. Mieszkanką jest samotna emerytka. W grudniu płaciła 195, w styczniu zapłaci 1609 zł - 825 proc. podwyżki;
  • Warszawa, ul. Dymna 25. Mieszkańcami jest para emerytów. W grudniu płacili 231, w styczniu zapłacą 1500 zł - 650 proc. podwyżki.

Tusk: Ludzie nie przeżyją takich podwyżek

- Czy wyście powariowali? Przecież ludzie nie przeżyją takich podwyżek. Panie premierze Morawiecki, pan na pewno nie ma czasu dzisiaj na zabawę sylwestrową. My mamy przygotowaną ustawę gazową, która może te idiotyzmy tak niebezpieczne dla ludzi zmienić. Dostaniecie ją na początku nowego roku, ale już dzisiaj musi pan zapewnić publicznie wszystkich Polaków, wszystkie polskie rodziny, że te podwyżki nigdy nie wejdą w życie, że nie będą tego płacili. Tu nie ma ani dnia czasu - grzmi Tusk na filmie.

- I tak chciałbym wam życzyć wszystkiego najlepszego. Przetrwaliśmy jako wspólnota i za to wam dziękuję. Nigdy nie myślałem, że będę na nowy rok życzyć wam ciepłej wody w kranie i ciepłej wody w kaloryferach. Ale takie mamy czasy - podsumowuje były premier.

Więcej o: