Andrzej Duda zwiększy aktywność w 2022 roku. Prezydent ma odwiedzić Afrykę i kraje Indo-Pacyfiku

Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, poinformował, że w 2022 roku aktywność prezydenta zarówno w Europie, jak i w innych krajach, będzie znacznie większa niż do tej pory. Zgodnie z planami prezydent Andrzej Duda ma pojawić się m.in. w Afryce Zachodniej oraz umacniać więzi z politykami Europy Środkowo-Wschodniej.

- Planujemy nowe otwarcie w Afryce Subsaharyjskiej, Ameryce Południowej oraz rozbudowywanie obecności w regionie Indo-Pacyfiku - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Jakub Kumoch.

Zobacz wideo Andrzej Duda zawetował "lex TVN". Co powiedział? Pełna wypowiedź prezydenta

Aktywność prezydenta Andrzeja Dudy zwiększy się. W planach wizyty również poza Europą

- Jesteśmy jednym z największych państw europejskich i przyszedł czas na to, by pozwolić sobie na bardziej globalną politykę. W polityce pozaeuropejskiej prezydent Duda odgrywa zawsze bardzo dużą rolę ze względu na prezydencki charakter większości partnerskich państw - powiedział Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej w rozmowie z PAP.

Wrocław: Z Odry wyciągnięto samochód, który może należeć do NATOWrocław: Z Odry wyciągnięto samochód, który może należeć do NATO

Zapowiedział, że w planach polityki Andrzeja Dudy jest nowe otwarcie w Afryce Subsaharyjskiej, Ameryce Południowej, a także rozbudowywanie obecności w regionie Indo-Pacyfiku. - Jesienią chcemy zorganizować wizytę w Ameryce Południowej z dużym komponentem gospodarczym. Wiosną planowana jest wizyta prezydenta Brazylii w Polsce. Z kolei wizytę w Afryce prawdopodobnie rozpoczniemy od wizyty w Senegalu, który jest jednym z najprężniejszych państw Afryki Zachodniej - doprecyzował Jakub Kumoch.

Polski prezydent w 2022 roku ma również bardziej zaangażować się na rzecz problemów globalnych, gdyż "odpowiedzialnością dużego, dojrzałego państwa jest przejmowanie części odpowiedzialności, a nie udawanie, że to nie jest nasz problem".

- Dużą zdobyczą prezydentury Andrzeja Dudy są bliskie relacje z państwami Azji - Chinami i ich przywódcą Xi Jinpingiem, a także z Japonią i Koreą Południową. Chcemy też zwiększać naszą współpracę z całym regionem Indo-Pacyfiku - mówił Kumoch w rozmowie z PAP.

Prywatne loty Andrzeja Dudy. Podatnicy mieli zapłacić za nie ok. 700 tys. złotych

W marcu 2021 roku dziennikarze "Polityki" przeanalizowali wykaz lotów Andrzeja Dudy, które miały miejsce od maja 2020 roku do lutego 2021 roku. Okazało się, że wiele z nich to prywatne wycieczki prezydenta, które nie miały nic wspólnego z pełnieniem przez niego obowiązków głowy państwa. Na liście znalazły się m.in. loty do Krakowa oraz Juraty. - Tak odreagowuje tydzień w pałacu - podsumował wówczas jeden z informatorów tygodnika "Polityka".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Prezydent Andrzej Duda o lex TVNDuda zawetował "lex TVN". Komentarze polityków: "Jedyna sensowna decyzja"

Zgodnie z wykazem w okresie od maja 2020 roku do końca lutego 2021 roku, czyli przez 10 miesięcy, Andrzej Duda latał rządowymi samolotami 67 razy, z czego 24 loty odbyły się do 12 lipca 2020 roku - do dnia II tury wyborów prezydenckich. Co ciekawe, tylko w ciągu czterech miesięcy loty prezydenta na weekendowe podróże do Krakowa kosztowały podatników ok. 700 tys. zł.

Więcej o: