Janusz Kowalski o wecie Andrzeja Dudy: Odpowie "przed panem Bogiem, historią i narodem"

- Na pewno zagłosuję za odrzuceniem weta, ponieważ jestem wierny zobowiązaniom Zjednoczonej Prawicy - poinformował poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Nie chciał komentować decyzji Andrzeja Dudy o zawetowaniu "lex TVN", ale dodał, że prezydenta oceni "Bóg i historia". Z kolei poseł Zbigniew Girzyński wyraził zaskoczenie, bo - jak mówił - politycy PiS mieli go zapewniać, iż Andrzej Duda podpisze ustawę medialną.
Zobacz wideo Andrzej Duda zawetował "lex TVN". Co powiedział? Pełna wypowiedź prezydenta

Kolejni politycy PiS i inni, którzy głosowali za ustawą "lex TVN", komentuje decyzję Andrzeja Dudy o jej zawetowaniu. Marek Suski mówił, że osobiście wolałby, aby ustawa nie została zawetowana i potrzebne będą "nowe rozwiązania", ale "nie jest to najważniejsza sprawa w Polsce". Paweł Kukiz, choć poprał ustawę, to wyraził wręcz zadowolenie z weta.

W rozmowie z Onetem poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski stwierdził, że "nie jemu oceniać" decyzję Dudy, ale "może powiedzieć, że w roku 2015, 2019 i 2020, podczas kampanii wyborczych, obiecywaliśmy Polakom repolonizację mediów i był to jeden z najważniejszych postulatów dla elektoratu Zjednoczonej Prawicy, w tym dla wyborców pana prezydenta". Przypomniał też weta Dudy do ustaw zmieniających sądownictwo.

Kowalski zapowiedział, że gdy ustawa wróci do Sejmu, a tam Zjednoczona Prawica "nie zmieni decyzji". -  Ja w przeciwieństwie do PO Donalda Tuska na pewno zagłosuję za odrzuceniem weta, ponieważ jestem wierny zobowiązaniom Zjednoczonej Prawicy - zapewnił poseł. Dodał, że Duda będzie odpowiedzialny za swoją decyzję "przed panem Bogiem, historią i narodem".

Sejm może odrzucić prezydenckie weto. Ale taki wniosek musiałoby poprzeć 3/5 głosujących w obecności co najmniej połowy posłów. Przy założeniu, że sala byłaby pełna, PiS potrzebowałby co najmniej 276 głosów. Klub PiS ma obecnie 228 posłów.

Girzyński zaskoczony, miał zapewnienia

Zaskoczenie decyzją prezydenta wyraził inny z polityków ZP, Zbigniew Girzyński, poseł koła Polskie Sprawy. Był on w poniedziałek gościem programu Onetu i mówił tam, że miał informacje, iż prezydent podpisze ustawę. 

- Dwaj naprawdę wysoko postawieni politycy PiS zapewniali mnie, że uzgodnione mają z panem prezydentem, iż taką ustawę podpisze - powiedział i dodał: - Albo więc została dokonana zmiana w decyzji pana prezydenta, albo też pan prezydent w rozmowach z PiS nie był do końca szczery i obiecywał coś, czego nie miał zamiaru dotrzymać

Duda wetuje "lex TVN"

Prezydent Andrzej Duda zawetował w poniedziałek nowelizację ustawy medialnej określają jako "lex TVN". Zawetowane dziś przez prezydenta przepisy zezwalały, aby właścicielami mediów w Polsce były jedynie podmioty zarejestrowane w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Powszechnie uznawano, że ustawa jest wymierzona w jedną konkretną stację - TVN - której właścicielem jest amerykańska spółka Discovery.

Andrzej Duda mówił, że przy podejmowaniu decyzji w sprawie tej nowelizacji brał pod uwagę między innymi: ochronę prawa własności, swobodę działalności gospodarczej. Zwrócił także uwagę na polsko-amerykańską umowę z 1990 roku o wzajemnych stosunkach gospodarczych, która gwarantuje ochronę wzajemnych inwestycji.

Więcej o: