Jacek Kurski odniósł się do zarzutów Onetu. "Bandyckie i kryminalne". Zapowiedział też pozew

"Onet dla oszczerczego ataku politycznego posunął się do złamania tajemnicy lekarskiej [...]. To czyny bandyckie i kryminalne" - napisał się Jacek Kurski na Twitterze, odnosząc się do publikacji na swój temat. Zapowiedział też złożenie pozwu.
Zobacz wideo Co powinna zrobić polska opozycja, by wygrać wybory? Pytamy byłego Prezydenta

Portal Onet.pl podał, powołując się na swoje ustalenia, że Jacek Kurski 12 grudnia zgłosił się do szpitala MSWiA w Warszawie jako osoba, która miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Pierwsze badanie nie wykryło wirusa. Po dwóch dniach test został powtórzony. Tym razem próbka, zdaniem portalu, była pozytywna, a Jacek Kurski powinien był udać się na 10-dniową bezwzględną izolację domową.

Tymczasem, jak podkreślał Onet, w tym czasie prezes TVP kilkukrotnie występował publicznie.19 grudnia br. poleciał do Paryża na Eurowizję Junior. 

Jacek Kurski na Eurowizji JuniorOnet: Jacek Kurski pojechał na Eurowizję Junior z koronawirusem

Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka poinformował, że złoży zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. - Z pandemią nie ma żartów, w Polsce codziennie umiera kilkaset osób. I nawet jeśli ktoś przechodzi COVID lekko, to musi mieć świadomość, że spotykanie się z innymi ludźmi może doprowadzić do ich śmierci - powiedział polityk, dodając, że "to, co zrobił Kurski to poważne przestępstwo".

Jacek KurskiJest zawiadomienie do prokuratury ws. Jacka Kurskiego na Eurowizji

Jacek Kurski odpowiada na tekst Onetu: Bandyckie i kryminalne czyny

Do zarzutów na Twiterze odniósł się Jacek Kurski. „W związku z oszczerczą publikacją Onetu sugerującą, że stawiam się ponad prawem, lekceważę procedury i stwarzam zagrożenie, informuję, że 14.12.21 po przejściu infekcji SARS Cov-2, w wyniku badań i obowiązujących procedur med. uzyskałem status ozdrowieńca. Diagnozę i fakty potwierdza oficjalne stanowisko Szpitala MSWiA. Onet dla oszczerczego ataku politycznego posunął się do złamania tajemnicy lekarskiej, wykradzenia tajnych danych o zdrowiu i bezmyślnej, antynaukowej interpretacji tych danych. To czyny bandyckie i kryminalne" - czytamy. 

Prezes TVP zapowiedział też pozew. "W związku z oszczerstwami pozywam Onet.pl o odszkodowanie na cel społeczny, a w zw. z przestępstwem pko danym osob. (art. 107 ust.), bezprawnym uzyskaniem (art. 267 KK) i ujawnieniem informacji (art. 266 par. 1 KK) bezzwłocznie skieruję zawiadomienie do prokuratury" - napisał.

Oświadczenia szpitala MSWiA

W odpowiedzi na artykuł, jaki ukazał się na portalu Onet.pl oświadczenie, za zgodą Jacka Kurskiego, wystosował szpital MSWiA w Warszawie.

"W dniu 14 grudnia 2021 r. w CSK MSWiA rzeczywiście zostało wykonane badanie metodą rtPCR z oceną cykli detekcji próbki pobranej od Pana Jacka Kurskiego. Badanie to zostało wykonane po okresie aktywnej fazy choroby w celu potwierdzenia statusu ozdrowieńca tzn. czy wydalane jeszcze RNA wirusa (fragmenty łańcucha RNA) jest czy też nie jest patogenne (zaraźliwe). Interpretacja wyniku badania RT-PCR o treści „wykryto RNA wirusa SARS – CoV-2" wskazuje na późny okres po infekcji COVID-19, tj. wykrycie genomu wirusa pomiędzy 30 a 35 cyklem badania. Powyższe miało korelację z obrazem klinicznym oraz wywiadem jak i również ujemnymi wynikami testów antygenowych przeprowadzonych u Pana Jacka Kurskiego. Z uwagi na fakt, że całość obrazu klinicznego Pacjenta wskazywała na okres ozdrowieńczy COVID-19, w dniu 15 grudnia 2021 r. CSK MSWiA zwrócił się do PSSE w Warszawie z wnioskiem o zakończenie okresu izolacji Pacjenta z uwagi na uznanie go za ozdrowieńca, co nastąpiło w dniu 15 grudnia 2021 r.

Mając powyższe na uwadze, badanie przeprowadzone w dniu 14 grudnia 2021 r. w CSK MSWiA nie może być podstawą do twierdzenia, iż Pan Jacek Kurski w dniu 19 grudnia 2021 r. miał koronarwirusa." - czytamy. 

Więcej o: