100 zł dla każdego gospodarstwa domowego. Rząd dofinansuje zakup dekodera

W 2022 r. naziemna telewizja cyfrowa w Polsce zacznie przechodzić na standard DVB-T2/HEVC. To oznacza, że wiele osób czeka inwestycja w nowy telewizor lub dekoder, by nadal mogły odbierać sygnał telewizyjny. Rząd planuje 100 zł dofinansowania na dekoder dla każdego gospodarstwa domowego.

W 2022 r. dotychczasowy sposób nadawania telewizji naziemnej - DVB-T - zostanie zamieniony na DVB-T2. Skąd ta zmiana? "Głównie z powodu ograniczeń standardu DVB-T oraz ze względu na rosnące potrzeby operatorów telekomunikacyjnych w związku z planami szerokiego wprowadzenia w Polsce łączności 5G" - wyjaśnia magazyn "Komputer Świat".

Zobacz wideo Producenci telewizorów ruszyli z atakiem na nasze portfele. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? [TOPtech]

Odbiorcy mają w ten sposób zyskać dostęp do większej liczby kanałów w jakości HD, a nawet UltraHD. Nie każdy telewizor pozwala jednak odbierać tego typu sygnał. W wielu przypadkach konieczne będzie dokupienie zewnętrznego dekodera DVB-T2/HEVC. Urządzenie można kupić już za mniej niż 100 zł.

100 zł na nowy dekoder DVB-T2/HEVC. Bonu nie wykorzystasz w innym celu

Rząd zamierza dofinansowywać zakup nowego tunera. Każde gospodarstwo domowe ma jednorazowo dostać na ten cel świadczenie w kwocie 100 zł - informuje WP. Dzięki temu rozwiązaniu po modernizacji systemu nadawania miliony Polaków nie straciłyby dostępu do kanałów telewizji naziemnej. Cały koszt wsparcia miałby wynieść 270 mln zł.

Więcej informacji o polityce znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

100 zł na dekoder nie byłoby wypłacane w gotówce, ale w formie elektronicznego kodu. "Nie można zaoszczędzić, nie można ich wydać na inny produkt ze sklepu" - zaznacza WP. Na skorzystanie z bonu każdy będzie miał czas do końca 2022 roku. "I tu warto podkreślić, że świadczenie będzie przysługiwało jednej osobie w ramach gospodarstwa domowego. Przy pobieraniu bonu niezbędne będzie podpisanie zaświadczenia, że nikt pod tym adresem nie wziął już tych pieniędzy - i nie planuje" - dodaje portal. By otrzymać pieniądze, trzeba będzie złożyć wniosek - elektronicznie lub na poczcie.

Środki na zakup dekodera będzie można wykorzystać zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych, ale tylko uwzględnionych w rejestrze programu dofinansowania.

Kiedy nastąpi przejście z DVB-T na DVB-T2?

  • Etap I: 28 marca 2022 r., województwa: lubuskie, dolnośląskie i opolskie;
  • Etap II: 25 kwietnia 2022 r., województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie;
  • Etap III: 23 maja 2022 r., województwa: łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie;
  • Etap IV: 27 czerwca 2022 r., województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie.
Więcej o: