Jaki jest najpilniejszy problem, którym rząd powinien się zająć w 2022 roku? [SONDAŻ]

Najważniejszym problemem, którym w 2022 roku powinien zająć się rząd, jest walka z postępującą inflacją i drożyzną - wynika z najnowszego sondażu United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski. Wyborcy PiS wskazali inne palące kwestie niż zwolennicy opozycji.

Uczestników nowego sondażu United Surveys dla WP zapytano o to, co jest najpilniejszym problemem, którym powinien zająć się rząd w 2022 roku. Zdaniem większości badanych - 42,7 proc. - głównym wyzwaniem dla rządzących powinna być walka z inflacją i drożyzną. 22 proc. odpowiedziało, że walka z pandemią COVID-19, a 16,1 proc. - że stosunki Polski z Unią Europejską.

Zobacz wideo Czy to będą najdroższe święta od lat? Pytamy ekspertki

Niżej znalazło się rozwiązanie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej - ten problem wskazało 15 proc. respondentów. 1,9 proc. ankietowanych podało inne zagadnienia, a 2,2 proc. odpowiedziało, że "nie wie" lub "trudno powiedzieć".

Więcej informacji o polityce znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

.Co podrożeje w 2022 r.? Mamy typy. Ale podejrzane jest wszystko

Sondaż. Elektorat PiS wskazuje inne cele dla rządu niż zwolennicy opozycji

Priorytety wskazywane przez badanych różnią się w zależności od tego, czy popierają oni PiS, czy opozycję. Zwolennicy Zjednoczonej Prawicy uważają, że najpilniejszym problemem do rozwiązania przez rząd jest sytuacja na granicy z Białorusią. Opowiedziało się za tym 50 proc. z nich. Na drugim miejscu znalazło się zwalczenie inflacji (28 proc. elektoratu), a na trzecim stosunki z UE (12 proc. elektoratu).

Osoby popierające partie opozycyjne uważają natomiast, że w pierwszej kolejności rząd powinien zająć się walką z inflacją i drożyzną. Taką odpowiedź wybrało 40 proc. respondentów. Za nimi znalazły się walka z pandemią (30 proc. badanych), stosunki z UE (24 proc.) i rozwiązanie kryzysu na granicy (4 proc.).

Wigilia - zdjecie ilustracyjneUchodźca na wigilii? Niewierzący bardziej otwarci niż wierzący [SONDAŻ]

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 20 grudnia 2021 r. na reprezentatywnej grupie 1000 ankietowanych metodą wspartego komputerowo wywiadu telefonicznego.

Więcej o: