Awantura w "Gościu Wiadomości" w TVP. Danuta Holecka gorliwie broniła rządu

- Ja tylko chciałabym przypomnieć, jako ekonomista, że jak inflacja w krajach ościennych jest ogromna, nie jest możliwe, żeby Polska była "zieloną wyspą" - powiedziała Danuta Holecka w trakcie "Gościa Wiadomości" w TVP Info. Prowadząca program gorliwie próbowała bronić rządu PiS wobec oskarżeń posła PO Arkadiusza Myrchy dotyczących m.in. wysokiej inflacji.
Zobacz wideo Co powinna zrobić polska opozycja, by wygrać wybory? Pytamy byłego prezydenta

W środę Arkadiusz Myrcha z Platformy Obywatelskiej i Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości z Solidarnej Polski, dyskutowali w "Gościu Wiadomości" m.in. na temat zgody Komisji Europejskiej na wprowadzenie zerowego VAT-u na produkty żywnościowe. Poseł opozycji stwierdził, że nawet czasowa obniżka podatku "jest dobra". - Pytam się tylko, pana premiera, dlaczego tak późno? - zapytał. Prowadząca program Danuta Holecka zauważyła, że dyrektywa unijna w tej sprawie wejdzie na koniec przyszłego roku, a Polsce pozwolono na to od zaraz, bo "żeśmy się tam trochę awanturowali".

- Ale można było z takim wnioskiem wystąpić sporo wcześniej, żebyśmy już na grudzień mieli tę sprawę załatwioną - powiedział Myrcha. Holecka znowu zauważyła, że "w innych krajach Unii wejdzie to pod koniec roku". - Pani redaktor, ja nie chcę rozmawiać o problemach finansowych innych rodzin w innych państwach. Najważniejsze są problemy polskich rodzin. (...) To polski rząd jest odpowiedzialny za politykę fiskalną i można było pewne rzeczy przygotować dużo wcześniej. (...) Za chwilkę mamy święta i to dzisiaj Polacy ponoszą ogromne koszty - stwierdził.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

'Wiadomości' TVP o 'efekcie Tuska'"Wiadomości" po linii Morawieckiego: Podwyżki to "efekt Tuska"

Kłótnia podczas "Gościa Wiadomości"

W odpowiedzi Holecka zapytała drugiego gościa programu - Michała Wosia - o to, czy to nie jest jednak sukces polskiego rządu, że w Polsce zerowy VAT wejdzie wcześniej niż w innych krajach. Wiceminister sprawiedliwości stwierdził, że "oczywiście". - To duży sukces, że na forum UE potrafimy załatwiać ważne rzeczy dla Polaków, że troszczymy się o Polaków i ich portfele. (...) Podczas ostatniego kryzysu finansowego PO podniosła podatki - odparł Woś. Zarzucał też PO, że nie potrafiła rządzić państwem.

- Państwo tak się staracie, że mamy najwyższą inflację ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. (...) PiS obiecywał obniżenie stawki VAT z 23 na 22 proc. i tego nie zrobił. Mniej nerwów, pan fałszywie przytaczał moje słowa - powiedział Myrcha, dodając, że podczas kryzysu finansowego w 2008 roku Polska była liderem wzrostu gospodarczego, a teraz "jesteśmy w ogonie".

Sklepy, handel (zdjęcie ilustracyjne)Polska czwarta w Europie. Wyższą inflacją mogą się "pochwalić" tylko trzy kraje

- Ja tylko chciałabym przypomnieć, jako ekonomista, że jak inflacja w krajach ościennych jest ogromna, nie jest możliwe, żeby Polska była "zieloną wyspą". Do tego dochodzą unijne normy w sprawie handlu uprawnieniami i polityka Gazpromu. Pan tego nie bierze pod uwagę - powiedziała Holecka. Odpowiedział jej Myrcha, podkreślając, że największym problemem w polityce Gazpromu jest m.in. Viktor Orban, który jest "adwokatem rosyjskich interesów w Europie". Woś stwierdził, że "chętnie powie jaka jest prawda, a nie jakieś manipulacje". - Kto zawarł umowę na kupno gazu od Gazpromu po cenach tak niekorzystnych, że arbitraż kazał zwracać Polsce pieniądze? - zapytała Holecka. - Pan wie, kim był Donald Tusk w Europie? Mówicie, że był królem, a co zrobił, by zatrzymać Nord Stream 2? (...) Gdyby mu Angela Merkel kazała, to by sam pobiegł z łopatą i zaczął kopać - powiedział Woś.

- Co pan premier Morawiecki ze swoimi sojusznikami zrobił, żeby tę inwestycję w Europie zablokować? Nic - zaznaczył Myrcha, przypominając, że PiS rządzi Polską od sześciu lat.

Szefowa KE Ursula von der Leyen, Mateusz MorawieckiKomisja Europejska upomina się o milion euro dziennie od Polski

Więcej o: