Jest nowy sondaż wyborczy. Niewielka przewaga PiS nad Koalicją Obywatelską

Przewaga PiS nad Koalicją Obywatelską w nowym sondażu Kantar wynosi 6 punktów procentowych. To mniej niż w wielu poprzednich badaniach, gdzie PiS wyprzedzał największe ugrupowanie opozycyjne o 10 punktów procentowych lub więcej.
Zobacz wideo Co z posłem Mejzą? Cymański: Na razie jest obciążeniem wizerunkowym

W nowym sondażu Kantar dla "Polityki" zapytano m.in. o preferencje wyborcze respondentów. Wyniki pokazują stosunkowo niewielką przewagę PiS nad Koalicją Obywatelską, która ma drugi wynik. 

Poparcie dla PiS deklaruje 27 proc. badanych, zaś KO 21 proc. Na trzecim miejscu znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 17 proc. 

Kolejna jest Lewica, którą w tym badaniu popiera 10 proc. głosujących. Konfederacja ma poparcie 7 proc. badanych, a PSL jest na granicy progu wyborczego z 5-procentyowym wynikiem.

Więcej wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Gdyby samodzielnie startował ruch Kukiz'15, to zdobyłby 2 proc. głosów. Zaś Porozumienie Jarosława Gowina - 1 proc. Kolejne 2 proc. badanych chciałoby oddać głos na inną partię, a 7 proc. nie jest zdecydowana.

Roman GiertychGiertych o inwigilacji Pegasusem: Obawiali się taśmy z Kaczyńskim. Bandyci

Ocena rządów PiS

W badaniu pytano także o ocenę rządów PiS i to, kto rządził lepiej - PO-PSL czy PiS. W obu przypadkach głosy społeczeństwa są podzielone mniej więcej po połowie. Rządy PiS kojarzą się najczęściej z programem 500 plus i dodatkami dla emerytów, ale już na drugim miejscu jest skojarzenie z naruszaniem konstytucji i praworządności. 

Mariusz Janicki komentując wyniki badania w "Polityce" pisze, że "wiele cząstkowych rezultatów wskazuje na wyraźną przewagę opozycji jako całości. Ale problem w tym, że opozycja nie jest na razie żadną całością. Jest to więc przewaga potencjalna, zależna od tego, jaka konfiguracja po stronie anty PiSu w końcu się wyłoni".

Badanie zostało zrealizowane w dniach 8-12.12.2021 r. za pomocą wywiadów telefonicznych CATI na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie Polaków w wieku 18 i więcej lat.

Anita Czerwińska i Ryszard Terlecki"Cały internet miał zabawę". Terlecki i Czerwińska pytani o "lex TVN"

Więcej o: