Zbigniew Ziobro odwołał wiceprezesa sądu, który przywrócił do pracy Pawła Juszczyszyna

Minister sprawiedliwości odwołał ze stanowiska wiceprezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Krzysztofa Krygielskiego, który w poniedziałek przywrócił do pełnienia obowiązków służbowych. sędziego Pawła Juszczyszyna.

W poniedziałek wiceprezes Sądu w Olsztynie Krzysztof Krygielski po blisko dwóch latach zawieszenia przywrócił do pracy sędziego Pawła Juszczyszyna. Krygielski pełnił tymczasowo obowiązki prezesa sądu po tym, jak w miniony piątek upłynęła kadencja prezesa Macieja Nawackiego.

Jednak tuż po przywróceniu Juszczyszyna, do olsztyńskiego sądu wpłynęło faksem pismo z Ministerstwa Sprawiedliwości. Zgodnie z nim na drugą kadencję prezesa sądu powołany został Maciej Nawacki. Po południu nowo wybrany prezes poinformował, że uchylił zarządzenie Krygielskiego. Nawacki uznał, że decyzja ws. Juszczyszyna wykraczała poza kompetencje wiceprezesa - podaje TVN24.

Więcej najnowszych informacji w tej sprawie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

We wtorek minister sprawiedliwości odwołał ze stanowiska wiceprezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Krzysztofa Krygielskiego. Jego kadencja kończyła się 8 stycznia 2022 r., ale minister skrócił ją o kilkanaście dni.

Zobacz wideo Komorowski: Polityka kija i marchewki może okazać się skuteczna

Zawieszenie Pawła Juszczyszyna

W 2019 roku sędzia Paweł Juszczyszyn w związku z orzekaniem w jednej ze spraw zażądał od Kancelarii Sejmu ujawnienia list poparcia dla członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Chciał bowiem upewnić się, czy sędzia orzekający w pierwszej instancji miał do tego prawo jako osoba powołana przez nową KRS.

"Po tej decyzji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro cofnął sędziemu Juszczyszynowi delegację do sądu okręgowego, a rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab wszczął postępowanie dyscyplinarne w związku z uchybieniem godności urzędu" - opisuje postępowanie wobec Pawła Juszczyszyna Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA.

Maciej NawackiPaweł Juszczyszyn ponownie zawieszony. Maciej Nawacki uchylił zarządzenie

W listopadzie tego samego roku prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i jednocześnie członek nowej KRS Maciej Nawacki na jeden miesiąc zawiesił Juszczyszyna. W grudniu Izba Dyscyplinarna SN uchyliła zarządzenie Nawackiego. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych zaskarżył tę uchwałę Sądu Najwyższego, uznając ją za wadliwą. 4 lutego 2020 r. tzw. Izba Dyscyplinarna zdecydowała o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna i obniżeniu jego wynagrodzenia o 40 proc.

Więcej o: