Donald Tusk znów literacko. Przypomniał grecki mit o Pegazie. "To nie groźba"

Donald Tusk skomentował doniesienia AP o inwigilowaniu Romana Giertycha i Ewy Wrzosek przez szpiegowski system Pegasus. Przewodniczący PO przypomniał w tweecie opowieść o skrzydlatym koniu Pegazie. "Wyjaśniam - tak na wszelki wypadek - że to jeden z mitów greckich, a nie groźba" - zaznaczył.
Zobacz wideo Pytamy posła Cymańskiego o użycie Pegasusa wobec Giertycha i Wrzosek

Agencja Associated Press podała w poniedziałek wieczorem, że prawnik Roman Giertych i prokuratorka Ewa Wrzosek byli inwigilowani za pomocą systemu szpiegowskiego Pegasus. To wojskowe oprogramowanie stworzone przez izraelską firmę, które sprawia, że telefon komórkowy staje się urządzeniem podsłuchowym. Sprawę ujawniło Citizen Lab - organizacja zajmująca się bezpieczeństwem w sieci, która działa przy Uniwersytecie w Toronto.

Lublin. Protest przeciwko 'lex TVN'Tysiące Polaków protestowało w obronie mediów. "PiS zawłaszcza wszystko"

Donald Tusk cytował Czesława Miłosza. Teraz nawiązał do mitologii greckiej

Donald Tusk zareagował na te informacje na Twitterze. "Pegaz (Pegasus) miał wynieść na Olimp swojego jeźdźca, ale Zeus strącił gościa w otchłań i przejął Pegaza" - napisał we wtorek szef Platformy Obywatelskiej. "Wyjaśniam - tak na wszelki wypadek - że to jeden z mitów greckich, a nie groźba" - podkreślił Tusk, nawiązując do swojego niedzielnego przemówienia na warszawskim proteście przeciwko "lex TVN".

Ewa Wrzosek, Roman GiertychAP: Roman Giertych i Ewa Wrzosek byli śledzeni za pomocą Pegasusa

Tusk posłużył się wtedy fragmentem wiersza Czesława Miłosza pt. "Który skrzywdziłeś". Noblista kończył swój utwór słowami: "Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta. Możesz go zabić - narodzi się nowy. Spisane będą czyny i rozmowy. Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy i sznur i gałąź pod ciężarem zgięta". Przewodniczący PO zaadresował treść wiersza do prezydenta Andrzeja Dudy i "jego mocodawcy".

Więcej informacji o Pegasusie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Anita Czerwińska i Ryszard Terlecki"Cały internet miał zabawę". Terlecki i Czerwińska pytani o "lex TVN"

PiS oburzony cytatem z Miłosza. Morawiecki: Tusk zalał Polskę falą nienawiści

Politycy Prawa i Sprawiedliwości odebrali cytat jako groźbę. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że podczas protestu "pan Tusk niestety zachowywał się bardzo agresywnie, zalał Polskę falą hejtu, agresji, nienawiści". - Mówił de facto o wieszaniu, czyli posługiwał się językiem, który niedawno radykałowie stosowali wobec pana ministra Niedzielskiego. Teraz lider PO posługuje się tym samym językiem. Niczego nie zmienia fakt, że to słowa z Miłosza - powiedział Morawiecki w poniedziałek na spotkaniu z dziennikarzami.

Więcej o: