Paweł Juszczyszyn ponownie zawieszony. Ministerstwo wysłało faks, później zadziałał Nawacki

Sędzia Paweł Juszczyszyn ponownie został zawieszony w orzekaniu. Decyzję w tej sprawie podjął Maciej Nawacki tuż po tym, jak Ministerstwo Sprawiedliwości powołało go na kolejną kadencję prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie.

W poniedziałek wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Krzysztof Krygielski podjął decyzję o przywróceniu do orzekania Pawła Juszczyszyna. W piątek dobiegła końca kadencja prezesa Macieja Nawackiego.

Paweł Juszczyszyn jednak nie wraca do orzekania

Jednak, jak podaje TVN24, tuż po przywróceniu Juszczyszyna, do olsztyńskiego sądu wpłynęło faksem pismo z Ministerstwa Sprawiedliwości. Zgodnie z nim na drugą kadencję prezesa sądu powołany został Maciej Nawacki. Po południu poinformował, że uchylił zarządzenie Krygielskiego. 

Jak relacjonuje TVN24, Nawacki uznał, że decyzja ws. Juszczyszyna wykraczała poza kompetencje wiceprezesa Krygielskiego.  

Zobacz wideo Co zrobi Andrzej Duda w sprawie Lex TVN? Pytamy posłankę Srokę

- Ja podpisałem zarządzenie o przywróceniu pana sędziego Juszczyszyna i po podpisaniu dowiedziałem się, że przyszedł faks z powołaniem pana sędziego Nawackiego ponownie na okres czterech lat na prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie z dniem 20 grudnia - powiedział w TVN24 Krygielski. 

Nawacki ma przebywać teraz na urlopie. Tymczasem według reportera stacji po decyzji Krygielskiego stawił się w sądzie, by uchylić jego zarządzenie. 

Zawieszenie Pawła Juszczyszyna

W 2019 roku sędzia Paweł Juszczyszyn w związku z orzekaniem w jednej ze spraw zażądał od Kancelarii Sejmu ujawnienia list poparcia dla członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Chciał bowiem upewnić się, czy sędzia orzekający w pierwszej instancji miał do tego prawo jako osoba powołana przez nową KRS. "Po tej decyzji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro cofnął sędziemu Juszczyszynowi delegację do sądu okręgowego, a rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab wszczął postępowanie dyscyplinarne w związku z "uchybieniem godności urzędu" - opisuje postępowanie wobec Pawła Juszczyszyna Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA.

Sędzia Paweł Juszczyszyn w Sądzie Rejonowym w OlsztyniePaweł Juszczyszyn wraca do orzekania. Koniec kadencji Nowackiego

W listopadzie tego samego roku prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i jednocześnie członek nowej KRS Maciej Nawacki na jeden miesiąc zawiesił Juszczyszyna. W grudniu Izba Dyscyplinarna SN uchyliła zarządzenie Nawackiego. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych zaskarżył tę uchwałę Sądu Najwyższego, uznając ją za wadliwą. 4 lutego 2020 r. tzw. Izba Dyscyplinarna zdecydowała o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna i obniżeniu jego wynagrodzenia o 40 proc.

Więcej o: