Prof. Kawecki z KRRiT o "lex TVN": Przyjęta nowelizacja to koło ratunkowe

Członek KRRiT Janusz Kawecki, który we wrześniu jako jedyny zagłosował przeciwko przedłużeniu koncesji dla TVN24, stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że przegłosowana w Sejmie nowelizacja ustawy medialnej to "koło ratunkowe dla TVN". Jak dodał, ma "zastrzeżenia" co do działalności programowej TVN24.

W piątek większość sejmowa odrzuciła weto Senatu w sprawie nowelizacji ustawy medialnej, a tym samym przyjęła tzw. "lex TVN". Projekt zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi pochodzącemu spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ustawa ma trafić na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

"Jest to atak na wolne media, który ma pozbawić Państwa możliwości oglądania wszystkich kanałów TVN" - tak komentuje sprawę TVN. 

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Przypomnijmy: TVN Grupa Discovery należy do kapitału z USA i działa w ramach spółki Polish Television Holding z siedzibą w Holandii, a więc na terenie EOG.

We wrześniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po wielu miesiącach od złożenia wniosku przedłużyła koncesję TVN24 na kilka dni przed jej wygaśnięciem. Za koncesją zagłosowało czterech członków KRRiT, przeciwny był jeden - prof. Janusz Kawecki, były członek rady programowej Rady Maryja.

Zobacz wideo Donald Tusk na demonstracji przeciwko "lex TVN": Jesteśmy tu w obronie wolnych mediów i wolnego słowa

Janusz Kawecki o "lex TVN": To koło ratunkowe

Jak stwierdził Kawecki w opublikowanej w poniedziałek rozmowie na portalu Wirtualnemedia.pl, "przyjęta nowelizacja ustawy jest kołem ratunkowym dla TVN".

- Szczególnie chodzi o sprawy dotyczące terminów dostosowawczych dla tych, którzy dotychczas obowiązek ujęty w ustawie o radiofonii i telewizji łamali. Chodzi mi tu o strukturę kapitałową właścicieli koncesji - stwierdził.

"Lex TVN". Już ponad 2 mln podpisów pod apelem w obronie wolnych mediów

Jak dodał, jego zastrzeżenia dotyczące udzielenia koncesji TVN24 dotyczyły nie tylko "struktury własnościowej nadawcy", ale także "działalności programowej realizowanej przez nadawcę w ostatnich dziesięciu latach".

- Moja ocena była rezultatem skarg telewidzów nadsyłanych do KRRiT, wyników badań ich zasadności oraz mojego oglądu realizacji programu tego nadawcy - stwierdził członek KRRiT.

W lutym przyszłego roku wygasa z kolei koncesja dla TVN7. Prof. Janusz Kawecki stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że "w obecnym stanie prawnym nie będzie mógł głosować za przyjęciem uchwały o przyznanie koncesji".

Studio TVN24 w siedzibie telewizji TVN. Warszawa, 25 sierpnia 2021"TVN7 nie dostanie koncesji". Obóz PiS znów "pobrzękuje szabelką"

- Warto tu również zauważyć, iż program TVN7 jest umieszczony na multipleksie. Jeśli nawet nadawca – jak było w przypadku TVN24 – spodziewając się braku zgody KRRiT na uzyskanie koncesji, wystara się o nią u regulatora w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, to emisja takiego programu za pomocą multipleksu praktycznie nie będzie już możliwa - powiedział członek KRRiT.

Więcej o: