W niedzielę w Warszawie i wielu innych miastach odbyły się manifestacje przeciwko tzw. ustawie "lex TVN". Sejm niespodziewanie odrzucił w piątek wrześniową uchwałę Senatu ws. nowelizacji ustawy medialnej, co oznacza, że trafi ona teraz do prezydenta.
Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, nazywana "lex TVN", zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi pochodzącymi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy między innymi stacji TVN, która należy do amerykańskiego Discovery.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Do niedzieli do godz. 22:00 apel w obronie TVN i wolnych mediów podpisało ponad 2 mln Polaków. O dalszych losach ustawy zdecyduje prezydent Andrzej Duda, na którego biurko trafi ustawa.
"Wiadomości" TVP w niedzielnym wydaniu nie wspomniały jednak o protestach. Jednym z głównych tematów była "Eurowizja Junior" i drugie miejsce reprezentantki Polski, Sary James.
Na koniec wydania prowadząca Danuta Holecka zaprosiła widzów do telewizyjnej Jedynki i TVP Info "na reportaż Marcina Tulickiego "Holding" opowiadający o kulisach powstawania i działalności telewizji TVN".
Tym samym zmieniono ramówkę. O godz. 20.20, kiedy rozpoczęła się emisja "Holdingu", miał być pokazany w TVP 1 film "Zenek" opowiadający o Zenku Martyniuku.
"Służby specjalne PRL, tajni współpracownicy komunistycznej bezpieki, członkowie PZPR, WSI, spółki w rajach podatkowych – red. Marcin Tulicki odsłonił w reportażu "Holding" szokujące kulisy powstania stacji TVN" - tak zapowiadany przez Holecką program opisywał portal TVP.info.
Komentatorami w wyemitowanym po "Wiadomościach" TVP materiale byli m.in. Dorota Kania, obecnie redaktor naczelna Polska Press, reporterka TVP Anita Gargas, doradca podatkowy prof. Witold Modzelewski (w 2014 r. został członkiem rady programowej PiS) i członek rady założonej w 2016 r. Polskiej Fundacji Narodowej Piotr Woyciechowski.