Tomasz Grodzki o blokadzie komisji zdrowia i "toaście" Konfederacji. "Skandal. Standardy upadły"

- Gdybym był na miejscu pani marszałek Witek, wyciągnąłbym niezwykle surowe konsekwencje z katalogu kar - zapewnił na antenie TVN24 Tomasz Grodzki odnosząc się do odwołania sejmowej komisji zdrowia z powodu nieprzestrzegania przez zgromadzonych zasad obowiązującego reżimu sanitarnego. Marszałek Senatu był pytany m.in. o zachowanie posłów Konfederacji, którzy uniemożliwili pracę komisji zdrowia, a następnie wznosili z tej okazji toast.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki był w środę gościem programu "Faktów po Faktach" w TVN24. Polityk był pytany o posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, której rozpoczęcie zostało zakłócone przez niezaproszonych gości. Mimo licznych apeli o opuszczenie sali przez osoby nieproszone nie udało się ich wyprosić, a posiedzenie zostało odwołane. Decyzja o odroczeniu komisji ucieszyła posłów Konfederacji, którzy wznieśli toast z tej okazji. Na ich zachowanie zareagowała wówczas Marcelina Zawisza z Lewicy. - Panowie, zmarło 669 osób, naprawdę, jeżeli będziecie w ten sposób świętować to, że nie procedujemy ustawy, która może uratować życie, to generalnie jesteście obrzydliwi - mówiła.

Czytaj też: Toasty i Korwin-Mikke z nogą na stole. Awantura podczas obrad komisji zdrowia. Posiedzenie odwołane

Zobacz wideo Kowalski i Siarkowska zagłosują za projektem ws. paszportów covidowych?

Tomasz Grodzki: Nie można ulegać hałaśliwemu, nawet awanturniczemu, lobby antyszczepionkowemu

Tomasz Grodzki podczas wywiadu ocenił, że jest to "skandal". - Gdybym był na miejscu pani marszałek Witek, wyciągnąłbym niezwykle surowe konsekwencje z katalogu kar - powiedział marszałek Senatu. I dodał "to była bardzo ważna komisja, miała się zająć między innymi tym, czy pracodawcy mogą sprawdzać stan zaszczepienia". Tomasz Grodzki przekonywał, że "nie można ulegać hałaśliwemu, nawet awanturniczemu, lobby antyszczepionkowemu". I podkreślił, że osoby przeciwne szczepieniom stanowią mniejszość.

Marszałek Senatu odniósł się także do zachowania posła Konfederacji - Janusza Korwin-Mikkego, który przed rozpoczęciem sejmowej komisji zdrowia siedział przy biurku z nogami na stole. - Zdjęcie amerykańskiej pozy jednego z posłów, trzymającego nogi na stole, świadczy o tym, że standardy parlamentaryzmu, przynajmniej w Sejmie, bardzo upadły - ocenił marszałek Senatu. 

Tomasz Grodzki: Trzeba skończyć z dyskusjami, trzeba zacząć egzekwować i wprowadzać nowe restrykcje

Tomasz Grodzki stwierdził, że wysoka liczba zakażeń koronawirusem i zgonów z powodu COVID-19 "to gigantyczna tragedia [...] największa od tragedii drugiej wojny światowej". Polityk podkreślił, że "trzeba skończyć z dyskusjami, trzeba zacząć egzekwować i wprowadzać nowe restrykcje". Dodał, że należy naśladować inne kraje, które wprowadziły paszporty covidowe do użytku codziennego. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji politycznych na stronie głównej Gazeta.pl

W środę resort zdrowia przekazał, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 24 266 nowych zakażeń koronawirusem, w ubiegłym tygodniu było ich blisko dwa tysiące mniej - 22 389. Z kolei na COVID-19 zmarło 669 osób, to największa liczba zmarłych od 22 kwietnia 2021 roku i rekord zgonów czwartej fali pandemii. Najwięcej zakażeń odnotowano w województwie śląskim (3622), mazowieckim (3571), wielkopolskim (2622), małopolskim (2180) i dolnośląskim

Więcej o: