Rzecznik MZ już zapowiada nowelizację rozporządzenia ws. sylwestra. "Kluby i dyskoteki będą otwarte"

- Na sylwestra będą otwarte kluby i dyskoteki, będzie można w reżimie sanitarnym celebrować nadejście Nowego Roku; rozporządzenie obostrzeniowe zostanie znowelizowane - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Opublikowane we wtorek w ciągu dnia w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów zakłada m.in. zmniejszenie liczby osób m.in. w restauracjach, hotelach, kinach i teatrach do 30 proc., zakaz działalności dyskotek oraz dodatkowy warunek zwolnienia z kwarantanny, jeśli mieszkamy z osobą zakażoną SARS-CoV-2. Rozporządzenie wejdzie w życie 15 grudnia 2021 r.

Zobacz wideo Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich? Szczerba: Dla wybranych grup zawodowych

Będzie nowelizacja rozporządzenia ws. obostrzeń. Chodzi o sylwestra

Pojawiły się więc pytania o zapis dotyczący dyskotek i klubów i o to, co ze wcześniejszymi deklaracjami rządu mówiącymi o tym, że w sylwestra będą one otwarte. 

- Zgodnie z deklaracją, która padła w ubiegłym tygodniu na konferencji dotyczącej obostrzeń, na sylwestra będą otwarte kluby i dyskoteki, a co za tym idzie - będzie można w reżimie sanitarnym celebrować nadejście Nowego Roku - powiedział PAP we wtorek po południu rzecznik MZ. - W reżimie sanitarnym oznacza, że z limitem do 100 osób - wyjaśnił.

Andrusiewicz zapowiedział, że pojawi się przepis nowelizujący rozporządzenie w tym zakresie.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obostrzeń wprowadzanych w związku z wystąpieniem stanu epidemii zakłada przedłużenie do 31 stycznia 2022 r. większości aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów.

Premier Mateusz Morawiecki Certyfikaty covidowe. Morawiecki: To prawo dla klienta

Rozporządzenie wprowadza m.in. zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności polegającej m.in. na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.

Przewidziano także ograniczenie limitów osób (obłożenia obiektu z 50 proc. do 30 proc.), które są uprawnione do korzystania z określonych rodzajów działalności. Rozporządzenie wprowadzi zmniejszenie liczby osób do 30 proc. w m.in. restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach – zaszczepieni nie wliczają się do limitu, jeśli przedsiębiorca weryfikuje certyfikaty covidowe. 

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia WHO ostrzega przed omikronem. "Tempo rozprzestrzenia się, którego nie widzieliśmy"

---

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: