We wtorek pod Sejmem posłowie Konfederacji wzięli udział w proteście przeciwko "przymusowi szczepień, paszportom covidowym i bezprawnym obostrzeniom". Jak powiedział na wstępie przedstawiciel ugrupowania, "oficjalnie jest to konferencja prasowa".
Zanim politycy zabrali głos, tuż nad ich głowami pojawił się banner z napisem "Szczepienie czyni wolnym", który odnosi się do słów "Arbeit macht frei" ("Praca czyni wolnym"), znajdujących się nad bramą obozu Auschwitz. Wśród zebranych widać także hasło "Norymberga 2.0".
Muzeum Auschwitz odniosło się do wydarzenia na Twitterze. "Napis 'Arbeit macht frei' to jedna z ikon ludzkiej nienawiści. Instrumentalizacja symbolu cierpienia ofiar Auschwitz - największego cmentarzyska Polski i świata - to skandaliczny przejaw moralnego zepsucia" - czytamy. "To szczególnie zawstydzające, kiedy dokonują tego polscy posłowie" - dodaje muzeum.
Na proteście przemawiali posłowie Janusz Korwin-Mikke, Artur Dziambor, Konrad Berkowicz, Robert Winnicki i Grzegorz Braun.
We wtorek do Sejmu wpłynął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19. Złożyła go grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on, że "w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracownik lub osoba pozostająca w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą ma prawo do nieodpłatnego wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2".
Przedstawiciel wnioskodawców, poseł Czesław Hoc powiedział dziennikarzom, że w projekcie główny nacisk położono na testowanie pracowników. - Nałożyliśmy głównie nacisk na to, że pracodawca może, nie będzie musiał, zażądać wyniku ważnego testu kierunkowego na SARS-CoV-2 i jeśli ktoś nie wykona testu - będzie z niego zwolniony tylko wtedy, kiedy będzie zaszczepiony albo będzie miał status ozdrowieńca"- powiedział. Dodał, że testy dla pracowników będą bezpłatne.
Zgodnie z projektem ustawy, testy dla pracowników i współpracowników mają być finansowane ze środków publicznych. Osoba, która nie okaże negatywnego wyniku testu, certyfikatu zaszczepienia lub statusu ozdrowieńca, będzie mogła być przesunięta w inne miejsce pracy "za wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy, nie niższym niż dotychczasowe".