"Lex Czarnek" wycofane z porządku obrad Sejmu. "Odroczone przynajmniej do stycznia"

Sejm nie zajmie się dzisiaj projektem nowelizacji prawa oświatowego zwiększającym rolę kuratorów. Nie odbyło się pierwsze czytanie projektu w komisjach, a zaplanowane na dzisiaj drugie czytanie zostało wycofane z porządku obrad.

Rano na posiedzeniu połączonych komisji edukacji, nauki i młodzieży oraz obrony narodowej miało się odbyć pierwsze czytanie projektu. Opozycja wnioskowała o zawieszenie prac nad nowelizacją.

Zobacz wideo Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich? Szczerba: Dla wybranych grup zawodowych

- Prace nad tym projektem zaczynają się poprzez naruszenie przepisów prawa. Zwołane posiedzenie narusza art. 150 i art. 40 regulaminu Sejmu. Prezydia komisji sejmowych przygotowują posiedzenie komisji. Prezydia składają wniosek w sprawie toku prac nad projektem - mówił Czesław Mroczek z KO podczas wspólnego posiedzenia Komisji Obrony Narodowej i Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Jak dodał, posłowie nie mają "wniosków prezydiów" dotyczących tego, w jaki sposób rozpatrywać projekt ustawy.

"Lex Czarnek" znika z obrad Sejmu

Po przyjęciu wniosku z porządku obrad usunięto punkt dotyczący drugiego czytania projektu ustawy. "Kolejny sukces w walce z 'lex Czarnek'. Pierwsze czytanie ustawy, które udało się nam rano powstrzymać, dziś nie odbędzie się WCALE! Ani na komisji, ani na sali plenarnej. Odroczone przynajmniej do stycznia!" - napisała na Twitterze Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy.

Nowe przepisy mają wzmocnić rolę kuratora oświaty jako organu prowadzącego nadzór pedagogiczny. Według nich dyrektor będzie miał obowiązek uzyskać zgodę kuratora na organizowanie zajęć w szkole przez stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Zgodnie z nowelizacją kurator będzie mógł także wystąpić do organu prowadzącego z wnioskiem o odwołanie dyrektora szkoły lub placówki bez wypowiedzenia, jeżeli nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty. Wcześniej Ministerstwo Edukacji i Nauki wycofało się ze zmian zwiększających liczbę przedstawicieli kuratora przy wyborze dyrektorów szkół.

Przemysław CzarnekOpozycja wygrała głosowanie na posiedzeniu komisji. Chodzi o "lex Czarnek"

Więcej o: