NIK chce wziąć pod lupę najważniejsze projekty PiS. Nieoficjalnie: W kolegium trwa batalia

RMF FM dotarło do planów Najwyższej Izby Kontroli na 2022 rok. Wynika z nich, że Izba planuje przyjrzeć się flagowym projektom Prawa i Sprawiedliwości - m.in. przekopowi Mierzei Wiślanej czy sprawie zakupu myśliwców F-35. Według stacji plany te wzbudziły sprzeciw członków kolegium NIK nominowanych przez PiS.

Dokumentu, do którego dotarł reporter RMF FM, to jak na razie projekt podpisany przez prezesa NIK Mariana Banasia. Powinien on zostać zatwierdzony na posiedzeniu kolegium NIK w środę. Jak informował wcześniej tvn24.pl, posiedzenie w sprawie planów na 2022 rok było zaplanowane na 24 listopada. Powodem tego przesunięcia miał być brak pewności Banasia co do tego, czy ma w kolegium większość. 

Zobacz wideo Jak wyglądało życie opozycjonisty w czasie stanu wojennego? Pytamy Zbigniewa Janasa

RMF FM: NIK chce wziąć pod lupę przekop Mierzei Wiślanej

RMF FM podaje, że według dokumentu NIK chce sprawdzić kwestie związane z przekopem Mierzei Wiślanej. Kolejny punkt ma dotyczyć finansowania przedsięwzięć związanych z elektromobilnością. Ponadto pod lupę kontrolerzy mieliby wziąć "proces przygotowania sił zbrojnych do pozyskania myśliwców F-35", a także sprawdzić przygotowanie państwa na zagrożenia hybrydowe. Ponadto NIK chce się przyjrzeć wydatkom spółek Skarbu Państwa na sponsoring i usługi prawne. To tylko kilka punktów dokumentu, szerszy wykaz RMF FM publikuje na swojej stronie

Marian BanaśTVN 24: Kaczyński namaścił jednego z dyrektorów na zastępcę Banasia

Członkowie kolegium NIK otrzymali dokument pod koniec listopada. Stacja informuje, że od tego momentu "trwają usilne próby przedstawicieli PiS w kolegium, by zebrać większość dla odrzucenia tego projektu". Nominaci PiS mają dążyć do wykreślenia kontroli, które mogą być niewygodne dla partii rządzącej. 

Więcej o: