Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Andrzej Duda: Polska cały czas boleje [ZDJĘCIA]

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego prezydent Andrzej Duda upamiętnił śmierć Grzegorza Przemyka. Uroczystość odbyła się o północy przed tablicą upamiętniającą umieszczoną na budynku dawnego komisariatu milicji na ulicy Jezuickiej w Warszawie.

W budynku dawnego komisariatu milicji 12 maja 1983 roku Grzegorz Przemyk - syn opozycjonistki Barbary Sadowskiej - został pobity przez trzech milicjantów. Dwa dni później 18-latek zmarł w wyniku ciężkich urazów jamy brzusznej. Jego pogrzeb zgromadził tysiące ludzi i przemienił się w manifestację przeciwko brutalności władzy komunistycznej.

W trakcie uroczystości w Warszawie odczytano apel poległych i zmówiono modlitwę za ofiary stanu wojennego. Następnie przed pod tablicą upamiętniającą Grzegorza Przemyka złożono kwiaty i odśpiewano hymn. Prezydent Andrzej Duda zapalił pod tablicą znicz.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- To miejsce, w którym Grzegorz Przemyk był katowany przez milicję. To miejsce ważne dla wszystkich tych, którzy pamiętają czasy stanu wojennego, dla wszystkich, którzy byli po stronie wolnej, suwerennej i niepodległej Polski, którzy byli przeciwko komunistom - mówił prezydent.

- Polska cały czas boleje z powodu tamtych czasów, tamtych ofiar; dzieci, które straciły rodziców dziś są dorosłymi ludźmi, ale ta trauma wciąż w nich jest - dodał Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się również do hasła "precz z komuną", które było skandowane przez członków NZS. - Precz z komuną, tak, precz z komuną z Sądu Najwyższego, powiedziałbym również, bo jeszcze nawet tego nie dało się do końca załatwić. Mam nadzieję, że wolna, suwerenna, niepodległa Polska upora się z tym problemem - powiedział.

Zobacz wideo 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Uczestnicy uroczystości udali się następnie na ulicę Bonifraterską, przed tablicę upamiętniającą Emila Barchańskiego, który był najmłodszą ofiarę stanu wojennego.

W poniedziałek prezydent będzie też uczestniczył w obchodach 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, które odbędą się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. O godz. 19.30 polityk zapali na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego "Światło Wolności".

40. rocznica stanu wojennego. 13 grudnia Jaruzelski ogłosił stan wojenny40. rocznica stanu wojennego. 13 grudnia Jaruzelski ogłosił stan wojenny

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, wprowadzony został stan wojenny. W czasie stanu wojennego zginęło około 100 osób, oprócz tysięcy internowanych opozycjonistów, dziesiątki tysięcy ludzi było represjonowanych. 

Ziobro w Ziobro w "FT" ostrzega, że będzie domagał się zawieszenia wpłat do UE. Fala komentarzy

Więcej o: