Reuters o listopadowej wizycie komisarza UE w Polsce. "Brutalnie potraktowany", "Ewidentnie zszokowany"

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders został potraktowany "brutalnie", Warszawę miał opuścić "zszokowany" - tak o listopadowej wizycie w Polsce i spotkaniu Reyndersa ze Zbigniewem Ziobrą pisze w niedzielę agencja Reuters. Według agencji wizyta "przekreśliła nadzieje" na porozumienie ws. wypłaty unijnych środków na odbudowę gospodarki w związku z pandemią.

Komisarz Unii Europejskiej do spraw sprawiedliwości Didier Reynders przyjechał do Warszawy w  listopadzie z dwudniową wizytą.

Pierwszego dnia odbył spotkania m.in. z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, ministrem ds. UE Konradem Szymańskim, szefem NIK Marianem Banasiem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich Marcinem Wiąckiem, a także ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Reynders pytał Ziobrę m.in. o to, w jaki sposób Polska zamierza przestrzegać orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE ws. zmian w Izbie Dyscyplinarnej.

Zbigniew Ziobro, Didier Reynders Koniec wizyty Reyndersa w Polsce. Twitter kpi z prezentu od Ziobry

"Przekazałem komisarzowi Didierowi Reyndersowi zdjęcia obrazujące historię Warszawy i zniszczenia, jakich dokonali Niemcy, realizując ideologię segregacji narodów. Te fotografie mają wyraz symboliczny. Pokazują, że Polacy są i będą wrażliwi na zasadę równego traktowania państw, również w UE" - tak spotkanie z Renydersem komentował na Twitterze minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Komisarz UE podkreślił, że "rozumie sytuację", w jakiej znalazła się Polska w trakcie II wojny światowej.

Zobacz wideo Kto blokuje pieniądze dla Polski? Tusk: To Kaczyński i Ziobro

Reuters: Didier Reynders był "ewidentnie zszokowany"

Jak podała w niedzielę agencja Reuters, jeden z członków delegacji Didiera Reyndersa miał ocenić, że komisarz UE został w Warszawie "potraktowany brutalnie", sam Reynders miał być też "ewidentnie zszokowany" postawą polskiego rządu.

"Bojowa postawa Polski na spotkaniu przekreśliła nadzieje na porozumienie, które może pomóc w odblokowaniu 36 miliardów euro w ramach stymulacji ożywienia po pandemii w Warszawie, poinformowały źródła Reuters" - czytamy w niedzielnej depeszy agencji.

Jarosław Kaczyński Kaczyński chce uderzyć w sądy. "Izba Dyscyplinarna się nie sprawdziła"

Członek delegacji podkreślił w rozmowie z Reutersem, że wypłata unijnych pieniędzy nie zostanie odblokowana, jeśli polskie władze nie dokonają kluczowych zmian dotyczących funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej. 

Więcej informacji o unijnych pieniądzach na odbudowę gospodarki w związku z pandemią przeczytasz w poniższym artykule: 

Komisja Europejska zakręca Polsce kurek z miliardami. KPO wstrzymany Komisja Europejska zakręca Polsce kurek z miliardami. KPO wstrzymany

Więcej o: