Kolegium IPN przeciwko rondu Praw Kobiet. "Zmiana nazwy byłaby haniebnym gestem wymierzonym w patriotów"

Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej zaprotestowało przeciwko zmianie nazwy ronda Dmowskiego w Warszawie na rondo Praw Kobiet. "Mamy nadzieję, że zwycięży rozsądek i opamiętanie" - piszą członkowie kolegium IPN. W tym tygodniu stołeczni radni przyjęli petycję w sprawie zmiany patrona ronda w centrum stolicy, ale ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

"Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej wyraża zdecydowany protest wobec podjętej próby zmiany nazwy Ronda Romana Dmowskiego w Warszawie. Tego rodzaju działania wymierzone są w kultywowanie pamięci historycznej Polaków" - czytamy w oświadczeniu kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak dodano, "Roman Dmowski to jeden z ojców naszej Niepodległości, człowiek, który całe swoje życie poświęcił dla Polski".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Zmiana nazwy Ronda Romana Dmowskiego byłaby haniebnym gestem wymierzonym we wszystkich polskich patriotów. Mamy nadzieję, że zwycięży rozsądek i opamiętanie" - czytamy.

Październik 2020 r.. Protesty Strajku Kobiet przy rondzie Dmowskiego po wyroku Trybunału Konstytucyjnego delegalizujacego aborcję. Od tamtej pory pojawia się pomysł przemianowania skrzyżowania na rondo Praw Kobiet.Rondo Praw Kobiet zamiast Dmowskiego. "Stanowczy sprzeciw" IPN

W czwartek stołeczni radni przyjęli petycję ws. zmiany nazwy ronda przy 34 głosach "za" i 19 "przeciw". 5 samorządowców wstrzymało się od głosu.

Wiceprzewodniczący rady Warszawy Sławomir Potapowicz tłumaczył potem na Twitterze, że nie była to decyzja o zmianie nazwy ronda, a decyzja o "dalszym procedowaniu nad petycją".

Zobacz wideo Donald Tusk ocenia prawo aborcyjne w Polsce

Rondo Praw Kobiet zamiast Ronda Dmowskiego? Petycja przyjęta

Do sprawy odniósł się przed weekendem także m.in. premier Mateusz Morawiecki.

"Coś niepokojącego dzieje się w Warszawie. Najpierw anulowano święta Bożego Narodzenia - na grafikach, którymi oklejono metro. Teraz stołeczni radni chcą anulować Rondo Romana Dmowskiego. Czy to prezydent Trzaskowski pisze nowy rozdział polskiej historii. Rozdział, w którym nie ma miejsca dla bohaterów naszej niepodległości? Roman Dmowski, czy to się kierownictwu Platformy Obywatelskiej podoba czy nie, jest i będzie już na zawsze ojcem wolnej Polski, wybitnym współtwórcą niepodległej Rzeczypospolitej" - napisał szef rządu na Facebooku.

W udzielonej na Twitterze odpowiedzi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwrócił m.in. uwagę na fakt, że Roman Dmowski "jest uhonorowany w innych miejscach" w stolicy.

"Rondo jego imienia stało się symbolem walki o prawa kobiet. Te, które po kolei próbujecie "anulować". A niepokojący Pana wniosek do Rady Miasta złożyły kobiety" - zaznaczył Trzaskowski.

Rada krajowa POTrzaskowski odgryza się Morawieckiemu ws. ronda Praw Kobiet

Jak informuje portal wpolityce.pl, sprawą uchwały dotyczącej petycji o zmianę nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet zajmą się śledczy. Na polecenie Prokuratora Okręgowego w Warszawie wszczęto postępowanie wyjaśniające, bo w petycji nie podano powodów zmiany patrona oraz uzasadnienia wyboru nowego.

Więcej o: