Olaf Scholz z pierwszą wizytą w Polsce. Niemiecki kanclerz spotka się z Mateuszem Morawieckim

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w niedzielę w Warszawie z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Wizyta niemieckiego polityka rozpocznie się o godzinie 17.30, na godz. 19 zaplanowano konferencję prasową szefów rządów.

Głównymi tematami rozmów będą sprawy unijne, a także kwestie migracyjne i energetyczne. Będzie też mowa o sytuacji na wschodniej granicy Unii Europejskiej oraz wokół Ukrainy.

Będzie to jedna z pierwszych wizyt zagranicznych kanclerza Olafa Scholza.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak informuje biuro prasowe rządu federalnego Niemiec, okazją do spotkania z premierem Polski jest też 30. rocznica podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku.

Zobacz wideo Niemcy przyśpieszają odchodzenie od węgla. W jakim świetle to stawia Polskę?

Olaf Scholz z wizytą w Polsce

Kanclerz Olaf Scholz jest socjaldemokratą - jego partia SPD wygrała wrześniowe wybory parlamentarne i utworzyła rząd wraz Zielonymi i FDP. W poprzednim rządzie, którym kierowała Angela Merkel, był wicekanclerzem i ministrem finansów.

8 grudnia Bundestag wybrał go 395 głosami na kanclerza. Olaf Scholz jest czwartym w dziejach RFN szefem rządu wywodzącym się z SPD i dziewiątym kanclerzem od 1949 roku.

Olaf ScholzNiemcy. Olaf Scholz przyjedzie do Polski w niedzielę

W piątek prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim nową minister spraw zagranicznych Niemiec Annalenę Baerbock. Wiceprzewodnicząca niemieckich Zielonych spotkała się też z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem.

Więcej o: