"Od kilku lat budowałem z nimi relacje". Wyciekły wiadomości o kontaktach PiS z narodowcami

Najnowsze wiadomości ze skrzynki Michała Dworczyka ujawniają, że Fundusz Patriotyczny od początku był przewidziany jako narzędzie wsparcia dla środowisk narodowców. "Takie kontakty warto mieć bezpośrednie. Jak wiemy, czasem są one bardzo cenne" - pisał szef KPRM. Politycy pytani o te kwestie, unikają odpowiedzi. - Mamy adwent, mamy adwent, wszystkiego dobrego - odparł na pytania mediów Piotr Gliński.

Z najnowszego wycieku korespondencji wynika, że Fundusz Patriotyczny od początku był przewidziany jako narzędzie wsparcia dla środowisk narodowców z Robertem Bąkiewiczem na czele. Rzekome maile, mające pochodzić z prywatnej poczty szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka mają pochodzić z 24 i 25 lipca 2020 roku.

Afera mailowa. Tym razem wątek kontaktów z narodowcami

Korespondencję - jak wynika z opublikowanych screenów - wymieniają między sobą Michał Dworczyk, premier Mateusz Morawiecki i doradca premiera Mariusz Chłopik. Tematem jest Fundusz Patriotyczny i domniemana rozmowa Dworczyka z ministrem kultury, wicepremierem Piotrem Glińskim.

Rozmawiałem wczoraj ponad godzinę z Piotrem Glińskim. W sprawie funduszu patriotycznego ma twarde stanowisko - powołuje się na Wasze ustalenia i Twoje deklaracje. Jako gest proponował, żebyśmy dali jakieś osoby do zatrudnienia w Instytucie u Żaryna, ale moim zdaniem to będzie nieefektywne, bo to będą ludzie niesamodzielni, a my i tak nie mamy zbyt wielu dobrych ludzi do administracji

- miał pisać Michał Dworczyk (pisownia oryginalna).

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz: Niektóre maile Dworczyka wyglądają na autentyczne

Szef kancelarii premiera zapewniał, że w tej sytuacji "jedyne co ma sens to utworzenie rady przy funduszu która będzie opiniowała wnioski i delegowanie tam kogoś od nas".

Dworczyk: Oddaliśmy te kontakty z Narodowcami

W dalszej części wiadomości Dworczyk pisał: "oddaliśmy te kontakty z Narodowcami, bo choć Piotr jest naszym 100 proc. sojusznikiem, to takie kontakty warto mieć bezpośrednie". "Jak wiemy, czasem są one bardzo cenne. Od kilku lat budowałem z nimi relacje, a po organizacji Marszu Niepodległości w 2018 r. te relacje naprawdę były już niezłe i mogliśmy to nadal rozwijać. A tak to będzie robił Glina, a właściwie jakieś osoby od niego np. Mazurek".

Artur SzałabawkaWulgarne wpisy na twitterowym koncie posła PiS. "Zostało tymczasowo ograniczone"

"PG oczywiście chce nadal rozbudowywać swoje księstwo w KPRM i poprosił o wsparcie dla kolegi Mazurka który ma zostać sekretarzem stanu i zastąpić Adama Lipińskiego" - miał podkreślić Dworczyk.

"Tzn., że co do Funduszu Patriotycznego to PPG myśli, że jak i gdzie on będzie skonstruowany DOKŁADNIE?" - miał odpisać Dworczykowi Szef Rządu.

Morawiecki: Nie przypominam sobie, żebym coś z Piotrem Glińskim ustalał

Dworczyk w odpowiedzi wyjaśnił, że fundusz będzie związany z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej podlegającym ministerstwu Piotra Glińskiego, a dotacje będą przekazywane w trybie konkursowym.

"Zgodnie z tym co mówił PG, ustaliliście, że trafią do różnych NGO's (organizacji pozarządowych - red.), uczelni wyższych, instytutów naukowych etc." - dodał Dworczyk. Powtórzył przy tym swój pomysł o stworzeniu przy instytucie rady, do której premier miałby delegować większość osób.

Konferencja ministrów, podczas której pokazano drastyczne materiałyKRRiT nie nałoży kar za "sceny zoofilii" w Trwam. "Niezgodne z ustawą"

"Nie przypominam sobie, żebym takie szczegóły z nim ustalał" - odpowiedział premier. Podkreślił, że Prezydium Komitetu Politycznego PiS "nic nie ustaliło".

"Ok, przypomnę się w poniedziałek, aby spróbować zamknąć sprawę funduszu. Miałem dobrą rozmowę z Kukizem. Powinniśmy wykorzystać szansę. Dobrej nocy M" - zakończył Dworczyk.

Politycy pytani o aferę mailową unikają odpowiedzi. Szef Kancelarii Premiera nie komentuje sprawy. Zapytany o wyciek wiadomości ws. Funduszu Patriotycznego odparł: "Mamy adwent, mamy adwent, wszystkiego dobrego".

Przypomnijmy, że Fundusz Patriotyczny powstał ponad pół roku po wymianie powyższej korespondencji, w marcu br. Podlega on Instytutowi Dziedzictwa Myśli Narodowej, którym kieruje były senator PiS prof. Jan Żaryn. Trzy mln zł zostały przeznaczone z funduszu do Roberta Bąkiewicza na Straż Narodową i Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

Z kolei doniesienia o tzw. superresorcie dla Piotra Glińskiego pojawiły się pod koniec lipca 2020 r. RMF FM informowało, że wicepremier miałby objąć cztery dotychczasowe resorty: kultury, edukacji, nauki i sportu. Tak się nie stało. Koalicyjne starcia wokół rekonstrukcji rządu zakończyły się w październiku ub.r. Wówczas wicepremierem ds. bezpieczeństwa został Jarosław Kaczyński, a Piotr Gliński zyskał jedynie dział sport.

Afera mailowa - jakie jest stanowisko rządu?

Przypomnijmy, że na początku czerwca Michał Dworczyk poinformował, że służby specjalne wyjaśniają sprawę włamania na skrzynkę mailową jego, jego żony, a także ich konta w mediach społecznościowych. Od tamtego czasu w sieci pojawiają się materiały, które rzekomo mają pochodzić ze skrzynek mailowych szefa Kancelarii Premiera i innych polityków.

KPRM nie komentuje prawdziwości wiadomości, ale też nie dementuje poszczególnych informacji w nich zawartych. W odpowiedzi na pytania dot. afery mailowej Centrum Informacyjne Rządu przekazało Gazeta.pl, że "Polska doświadczyła ataku cybernetycznego i dezinformacyjnego prowadzonego z terenu Federacji Rosyjskiej". Amerykańska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem (Mandiant) oceniła w ubiegłym miesiącu, że grupa hakerów odpowiedzialna za operację "Ghostwriter" jest powiązana z rządem Białorusi

Więcej o: