Wrocław. Komendant wojewódzki robi czystkę w policji. W tle doniesienia o zaginięciu teczki informatora

Dolnośląski komendant odwołał ze stanowiska insp. Macieja Januszkiewicza, szefa Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, a także zastępcę komendanta wojewódzkiego. Wcześniej odwołano innych wysoko postawionych funkcjonariuszy KMP. Powodem są "nieprawidłowości dotyczące przechowywania dokumentów niejawnych". We wtorek "Gazeta Wyborcza" opisała sprawę zaginięcia teczki tajnego informatora policji.

Jak wynika z komunikatu na stronie dolnośląskiej policji, nieprawidłowości zostały ujawnione 30 listopada. "Działania kontrolne przeprowadzone w Komisariacie Policji Wrocław Stare Miasto wykazały naruszenia w zakresie regulacji prawnych dotyczących przechowywania dokumentów niejawnych, w związku z czym wszczęte zostały czynności, o których mowa w art. 17 ust. 1 Ustawy o ochronie informacji niejawnych zmierzające do wyjaśnienia okoliczności naruszeń oraz do ograniczenia ich negatywnych skutków" - czytamy. 

Zobacz wideo Białoruski opozycjonista: Mam 5 spraw karnych. Czekam na szóstą

Wrocław. Komendant miejski policji odwołany 

O sprawie powiadomiona została prokuratura oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Komenda wojewódzka podaje, że "już na początku prowadzonych czynności wyjaśniających w dniu 30 listopada 2021 roku podjęta została decyzja o odsunięciu od zajmowanych stanowisk Naczelnika Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław Stare Miasto oraz jego zastępcy". "Kolejne decyzje dotyczyły odwołania z zajmowanego stanowiska Komendanta Komisariatu Policji Wrocław Stare Miasto oraz jego zastępcy do spraw kryminalnych" - czytamy w komunikacie. 

zdjęcie ilustracyjneWarszawa. Kradzież torby z 40 tys. dolarów i sztabkami złota

W środę 8 grudnia komendant wojewódzki odwołał Komendanta Miejskiego Policji insp. Macieja Januszkiewicza w związku z brakiem "skutecznego nadzoru nad działaniami podległych funkcjonariuszy". W komunikacie mowa jest także o "okolicznościach związanych z nieprawidłowościami w zakresie raportowania o stwierdzonych uchybieniach przełożonemu".

"Gazeta Wyborcza": Zaginęła teczka osobowa tajnego informatora

W poniedziałek wrocławska "Gazeta Wyborcza" informowała, że w Komisariacie Policji Wrocław-Stare Miasto zginęła teczka tajnego informatora policji kryminalnej. "Jak udało się nam ustalić, zagubione dokumenty to tzw. teczka osobowa tajnego informatora - czyli zbiór najtajniejszych możliwych dokumentów. Są w niej jego imię i nazwisko oraz m.in. pisemne zobowiązanie do współpracy z policją, własnoręcznie napisane i podpisane" - pisał dziennik.

Policja - zdjęcie ilustracyjneCiało zgwałconej kobiety znalezione koło sklepu. Zatrzymano jej znajomego

Więcej na temat ustaleń "Wyborczej" w poniższych artykułach:

Więcej o: