Polska znów zgłosiła tę samą listę kandydatów do Strasburga. Jest były szef instytutu z Ordo Iuris

W kwietniu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy odrzuciło w całości listę kandydatów na polskiego sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Teraz polskie MSZ drugi raz przesłało do Strasburga dokładnie tę samą listę.

Jak podał MSZw oficjalnym komunikacie, na liście znaleźli się: Elżbieta Karska, Aleksander Stępkowski i Agnieszka Szklanna. Osoby, których nazwiska znajdują się na liście, dostaną szansę objęcia urzędu sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który rozstrzyga skargi na naruszenia praw człowieka. Orzeka w nim 47 sędziów.

Zobacz wideo Waldemar Pawlak wraca do wielkiej polityki? Ekspertka wyjaśnia

Lista kandydatów do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Kandydaci najpierw muszą jednak przejść weryfikację. Raz już, w przypadku tych kandydatów, to się nie udało. W kwietniu Komisja Rady Europy do spraw wyboru sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka odrzuciła wszystkich polskich kandydatów na sędziego ETPCz. Jaki informuje portal prawo.pl, wątpliwości budziła procedura wyboru kandydatów w kraju, która zdaniem Strasburga nie spełnia standardów wymaganych przez Zgromadzenie Parlamentarne oraz Komitet Ministrów Rady Europy.

Zwracały na to uwagę m.in. organizacje pozarządowe, które monitorowały przebieg postępowania ws. wyborów polskich kandydatów. Chodzi m.in. o niejasny tryb mianowania członków komisji konkursowej w Polsce, odmowę ujawnienia opinii publicznej nazwisk kandydatów, przesłuchania kandydatów za zamkniętymi drzwiami oraz brak jakiegokolwiek zaangażowania organów parlamentu w procedurę jako formy kontroli społecznej.

W tej chwili Polska nie ma ani jednego sędziego zasiadającego w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Z dniem 1 listopada 2021 roku skończyła się kadencja Krzysztofa Wojtyczka, który pełnił godność od 2012 roku. 

Europejski Trybunał Praw Człowieka w StrasburguEuropejski Trybunał Praw Człowieka. TVN24: Były prezes Ordo Iuris wśród kandydatów

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Co wiemy o kandydatach?

Elżbieta Karska jest doktorką habilitowaną nauk prawnych i profesorską uczelni na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Specjalizuje się w prawie międzynarodowym, europejskim, a także w prawach człowieka. Była członkinią grup roboczych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Prywatnie jest żoną europosła PiS Karola Karskiego

Aleksander Stępkowski - również doktor habilitowany nauk prawnych i profesor uczelni (UW) - to natomiast współzałożyciel i były prezes skrajnie konserwatywnego Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. W latach 2015-2016 był wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie PiS, a w maju 2020 r. pełnił obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego. Obecnie jest rzecznikiem tego sądu. 

Agnieszka Szklanna to doktorka nauk prawnych specjalizująca się w międzynarodowym prawie publicznym. Od 2003 roku pracuje w organach Rady Europy. Pełni funkcję sekretarza komitetu ds. prawnych i praw człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Choinkowa bombka przedstawiająca Mikołaja w maseczce (zdjęcie ilustracyjne)Nowe obostrzenia. Wśród nich okresowy powrót do nauki zdalnej [LISTA]

Więcej o: