Chaos informacyjny na konferencji ws. obostrzeń. "To jest kpina", "niewiarygodne" [KOMENTARZE]

Chaotyczna konferencja Ministerstwa Zdrowia wywołała głosy dezaprobaty wśród części dziennikarzy i polityków opozycji. Kierownictwu MZ wytyka się m.in. nieprecyzyjne przekazywanie informacji ws. obowiązku szczepień w trzech grupach zawodowych.

Komentujący konferencję ministrów Adama Niedzielskiego i Waldemara Kraski zwracają uwagę m.in. na chaos dotyczący przekazywanych informacji.

Jedną z ważniejszych zmian, którą ogłoszono, ma być obowiązkowe szczepienie dla trzech grup zawodowych - pracowników ochrony zdrowia, wojskowych i nauczycieli. - Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe - mówił Adam Niedzielski.

Zobacz wideo Co jest największym problemem PiS? Prof. Marciniak: Zdecydowanie inflacja

Konferencja ws. obostrzeń. Chaos informacyjny ws. obowiązkowego szczepienia

Po wystąpieniu szefa resortu zdrowia o doprecyzowanie tego obowiązku był proszony przez dziennikarzy Waldemar Kraska. Wówczas się okazało, że obowiązek szczepień dla przedstawicieli trzech zawodów nie jest taki pewny. - Te prace są dość zaawansowane - powiedział wiceminister zdrowia i zaraz dodał, że termin 1 marca jednak nie jest jeszcze "definitywny". - Będziemy wszystko w tym kierunku wykonywać, aby od 1 marca te grupy zawodowe mogły pracować tylko wtedy, gdy będą zaszczepione - mówił.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada obostrzenia wz. z kolejną falą pandemii koronawirusaNowe obostrzenia. Dla kogo i od kiedy obowiązek szczepień?

Dopytywany, dlaczego szczepienia mają obowiązywać wybrane grupy od 1 marca, a nie wcześniej, Kraska tłumaczył: - Chcemy dać czas, aby te grupy się wyszczepiły.

Dodał, że to nie jest "ostateczny termin", ale wskazane grupy "powinny się przygotować, że od 1 marca będzie obowiązek" szczepienia. Następnie stwierdził - w kontekście obowiązkowych szczepień - że nie ma jeszcze "konkretnych decyzji". Do dyskusji włączył się rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, który powiedział, że zmiany w tej kwestii są "rozważane".  - Zgodnie z tym, co powiedział minister Niedzielski, rozważane są w tej chwili decyzje na 1 marca - medycy, służby mundurowe, nauczyciele - mówił. 

"Minister dalej będzie chciał"

"Góra urodziła mysz. Obowiązek szczepień dla wybranych grup dopiero od 1 marca. Paszport covidowy realnie dalej będzie martwy. Pracodawcy mogą wymagać testu. I projektu ustawy dalej nie ma. Stawianie na testowanie zamiast szczepienia. Teraz?" - skomentowała konferencję Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej.

"Adam Niedzielski 'będzie chciał' od 1.03 wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla medyków. We Francji obow. szczepienia medyków obowiązują od 6 miesięcy. W marcu w kilku krajach prawdopodobnie będzie obowiązywać obowiązkowe szczepienia dla wszystkich. Minister dalej będzie chciał" - napisał Bartosz Wieliński, dziennikarz "Gazety Wyborczej".

"Ograniczamy liczbę ludzi na komuniach w grudniu i na dyskotekach w czasie świąt. To ma sens" - ironizuje Dominika Długosz z "Newsweeka". 

"Przecież to jest kpina"

"Ta konferencja ministrów zdrowia była wspaniała, nie zapomnę jej nigdy. Niedzielski: 1 marca chcemy. Nie, sorry: 'będziemy chcieli' wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla lekarzy, nauczycieli, mundurowych. Kraska: Nie, jednak to nic pewnego. Po prostu niewiarygodne" - pisze dziennikarz Marcin Zasada. 

"Przed Sylwestrem i po Sylwestrze zakaz zakażania. W Sylwestra zakażać się można. 'Nie bierzmy pod uwagę nauki zdalnej'. 'Nauka zdalna od 20.12'. Szczepienia obowiązkowe dla trzech grup zawodowych za trzy miesiące. Przecież to jest kpina" - pisze dziennikarka Kamila Biedrzycka.

Choinkowa bombka przedstawiająca Mikołaja w maseczce (zdjęcie ilustracyjne)Nowe obostrzenia. Wśród nich okresowy powrót do nauki zdalnej [LISTA]

"Jest wreszcie jakaś reakcja rządu na pandemię! Nieźle. Ale czy tylko ja (i dziennikarze obecni na konferencji) nie wiemy, co właściwie będzie w ustawie, a co w rozporządzeniu? Czy ministrowie Adam Niedzielski i Waldemar Kraska też jeszcze nie wiedzą? Dla suwerena pytam" - czytamy we wpisie Izabeli Leszczyny z KO. 

Nowe obostrzenia. Jakie rozwiązania wprowadza rząd? Lista

We wtorek Adam Niedzielski przedstawił nowe restrykcje na najbliższe tygodnie. Poniżej lista obostrzeń:

  • od 15 grudnia - obniżenie limitu osób w restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach, obiektach sportowych - do 30 proc. (zaszczepieni nie wliczają się do limitu pod warunkiem, że przedsiębiorca weryfikuje certyfikaty covidowe),
  • od 15 grudnia - ograniczenie w transporcie zbiorowym do 75 proc.,
  • od 15 grudnia - zamknięcie dyskotek i innych miejsc do tańczenia,
  • 31 grudnia i 1 stycznia - ograniczenie w lokalach zamkniętych do 100 osób,
  • od 15 grudnia - obowiązkowe testy dla osób mieszkających z osobami chorującymi na COVID-19 (bez względu na posiadanie certyfikatu covidowego),
  • od 15 grudnia - osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen muszą mieć wykonany test na COVID-19 nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy
  • od 20 do 9 stycznia - nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich, przedszkola i żłobki będą otwarte,
  • od 1 marca obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla nauczycieli, medyków i funkcjonariuszy służb mundurowych.
Więcej o: