Bosak i Jaki krytykują warszawski plakat na Boże Narodzenie. "Ponury i złowrogi". Piszą o ośmiu gwiazdkach

Po raz kolejny plakat miasta stołecznego Warszawy wzbudził kontrowersje wśród użytkowników mediów społecznościowych. Politykom i dziennikarzom nie podoba się między innymi to, że postacie ślizgające się na łyżwach "nie mają twarzy", grafika nie zawiera świątecznych elementów, a za to na plakacie niektórzy doliczyli się ośmiu gwiazdek.

Plakat przedstawia lodowisko, na którym ślizga się pięciu łyżwiarzy. Dookoła nich znajdują się ośnieżone drzewa, rotunda i fragment bloku mieszkalnego. Takie tło przypomina Ogród Saski. W górnej części grafiki znajduje się napis "Warszawa" otoczony przez osiem gwiazdek - pięć białych i trzy czarne. Na dole pojawiają się natomiast uogólnione życzenia: "Każdemu, bez wyjątków, wszystkiego dobrego" - co jest skierowane nie tylko dla katolików, ale też osób, które nie obchodzą świąt Bożego Narodzenia.

Zobacz wideo CIS: posłanki Hartwich i Żelazowska były na sali, ale nie głosowały

Plakat Warszawy z życzeniami na święta po raz kolejny wzbudził kontrowersje. "Choć są na łyżwach to nie bawią się"

Prawicowi politycy skomentowali plakat przygotowany przez miasto stołeczne Warszawa z okazji świąt Bożego Narodzenia. Krytykowany jest między innymi brak symboli religijnych czy "mało świąteczna i ponura" kolorystyka. Zwolennicy plakatu zwracają uwagę na jego estetykę, odniesienia do Polskiej Szkoły Plakatu i międzywojennego modernizmu oraz sugerują politykom, by zajęli się bardziej pilnymi dla kraju sprawami - jak wzrost cen, inflacja i  kryzys na granicy z Białorusią.

"Ponury i złowrogi. Mimo postaci ludzkich bije z niego samotność. Postaci nie mają twarzy. Choć są na łyżwach to nie bawią się. Jadą przed siebie jak w transie. Chłód zimy nie jest zrównoważony ciepłym światłem gwiazd tylko upiorną czerwienią. Symbole bez treści. Życzenia wysilone" - tak brzmi pierwszy z wielu wpisów Krzysztofa Bosaka.

"Ten plakat kontestuje nie tylko religijną, ale także świecką estetykę Świąt. Ta sama autorka w zeszłym roku przedstawiła grafiki z czerwonoskórymi postaciami bez twarzy i z półksiężycem. Autorka z ratusza jest także podobno twórczynią identyfikacji wizualnej Strajku Kobiet" - analizuje dalej jeden z liderów Konfederacji.

Więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl.

Plakat Warszawy na święta. "Nawet święta Bożego Narodzenia Katolikom próbuje 'opiłować'"

"Wszystko można, ale żeby ze Świąt Bożego Narodzenia zrobić JEB.. PiS to trzeba być barbarzyńcą. Upadek kultury i polskości w opozycji trwa w najlepsze" - dodał Patryk Jaki.

"Jak nie pajac w durszlaku to polowanie na krzyże. Nawet Święta Bożego Narodzenia Katolikom próbuje 'opiłować'. Taki to 'europejski' Rafał Trzaskowski Warszawa 2021 A.D." - pisze natomiast Jacek Ozdoba, wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

"'Fajny' ten plakat. Taki nie świąteczny. Rafale Trzaskowski dokąd zmierzasz ??? Warszawo obudź się !!!" - dodaje poseł PiS Marcin Gwóźdź. Do plakatu odniósł się także szef KPRM. Michał Dworczyk udostępnił warszawską grafikę i dodał emotikony trzech przestraszonych twarzy.

Plakat przygotowany przez urząd m.st. Warszawy po raz kolejny wzbudził kontrowersję. Rok temu pisaliśmy o grafice, na której dopatrzono się symbolu kojarzonego z islamem. Chodziło wówczas o Księżyc w kształcie sierpa.

Więcej o: