Posłanki mówiły, że głosowały, ale "system nie zadziałał". Witek kazała opublikować nagrania

Posłanki Iwona Hartwich i Bożena Żelazowska twierdziły, że brały udział w głosowaniu nad projektem ustawy o Instytucie Rodziny i Demografii, jednak system uznał je za nieobecne. Centrum Informacyjne Sejmu przedstawiło nagrania, na których widać - w przypadku posłanki PSL bardzo dokładnie - że nie oddały głosu.

Projekt ustawy o Instytucie Rodziny i Demografii skierowany został do dalszych prac komisji. Za było 205 posłów, a przeciw - 204. Podczas głosowania za nieobecnych zostało uznanych siedmioro posłów Koalicji Obywatelskiej, w tym Iwonę Hartwich oraz troje parlamentarzystów PSL-KP, w tym Bożenę Żelazowską. Obie posłanki tłumaczyły, że głosowały przeciw powołaniu Instytutu, a zostały uznane za niebiorące udziału w głosowaniu.

"Szanowni Państwo. Uprzejmie informuję, że uczestniczyłam w tym głosowaniu. System nie zadziałał. Wystosowałam do Pani marszałek Witek odpowiednie pismo w tej sprawie. Jestem ostatnią osobą, która poparłaby ten haniebny projekt Pana Wróblewskiego" - napisała Iwona Hartwich na Twitterze.

Podobne oświadczenie zamieściła również Bożena Żelazowska z PSL. "Oświadczam, że w trakcie dzisiejszego głosowania nad pkt. 6 dotyczącym poselskiego projektu ustawy o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii przy wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu głosowałam za odrzuceniem wniosku, natomiast przy wyświetleniu wyniku głosowania jest informacja, że nie wzięłam w nim udziału. W trakcie dzisiejszego głosowania cały czas byłam obecna na sali i brałam udział we wszystkich głosowaniach" - napisała posłanka PSL, które skierowała również pisma do marszałkini Sejmu.

Witek kazała sprawdzić nagrania

W związku z tym, że sprawa była szeroko komentowana w mediach, na wniosek marszałek Sejmu materiały wideo z sali posiedzeń zostały poddane weryfikacji.

Więcej informacji z Sejmu na stronie głównej Gazeta.pl

"Analiza nagrań z kamer rejestrujących przebieg obrad, jak również sprawdzenie logów posłów z systemu do głosowania jednoznacznie potwierdza, że posłanka Bożena Żelazowska oraz posłanka Iwona Hartwich, chociaż były obecne w sali posiedzeń, nie wzięły udziału w głosowaniu" - napisano w komunikacie CIS.

"Marszałek Sejmu zdecydowała o publikacji wskazanych materiałów wideo, tak by opinia publiczna miała szansę zapoznać się ze stanem faktycznym" - podano. 

Zobacz wideo CIS: posłanki Hartwich i Żelazowska były na sali, ale nie głosowały
Więcej o: