Projekt o Instytucie Rodziny. Trzaskowski komentuje nieobecność posłów KO: Takie rzeczy się zdarzają

Projekt ustawy o utworzeniu Polskiego Instytutu Rodziny i Demografii przeszedł do dalszych prac. Do odrzucenia go brakowało niewiele - przeciw opowiedziało się 205 posłów, a za - 204. W momencie debaty w Sejmie nie było kilkanaściorga posłów, w tym ośmiu z Koalicji Obywatelskiej. Sytuację tę skomentował wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski w "Faktach po Faktach".
Zobacz wideo Jak powinno wyglądać prawo antyaborcyjne w Polsce? Posłanka Nowacka odpowiada

Prowadzący program Piotr Kraśko podkreślił, że czwartkowe głosowanie szczególnie wymagało obecności posłów opozycji w Sejmie. - To prawda, że w tego typu momentach trzeba się stawiać w Sejmie. Wszyscy w Sejmie powinni być. [...] Nie wiem, dlaczego ósemki moich koleżanek i kolegów nie było. Mam nadzieję, że ta nieobecność jest usprawiedliwiona - odpowiedział Rafał Trzaskowski.

Posłowie obradują nad całkowitym zakazem aborcji. W całym kraju protestyPosłowie obradują nad całkowitym zakazem aborcji. W całym kraju protesty [ZDJĘCIA]

Rafał Trzaskowski: "Większość posłów KO jest zdyscyplinowana"

Dziennikarz TVN24 zwrócił mu uwagę, że osoby pracujące w innych zawodach za nieprzyjście do pracy czekałyby konsekwencje. - Ponieważ głosowań jest mnóstwo, takie rzeczy się zdarzają - stwierdził wiceprzewodniczący PO. - Olbrzymia większość posłów Koalicji Obywatelskiej jest zdyscyplinowana - przekonywał.

Projekt PiS Projekt PiS "przeszedł jednym głosem". Zabrakło posłów opozycji. W sieci zawrzało

Kraśko przypomniał, że to kolejne głosowanie, w którym opozycja przegrywa z PiS z powodu nieobecności jej polityków. Zadziwił go spokój, z jakim Trzaskowski mówi o podobnych zdarzeniach. - Takie emocje, kiedy rozmawiamy za zamkniętymi drzwiami, są i kiedy zdarza się taki przypadek, a takie przypadki przez kilka ostatnich lat się zdarzały [...], konsekwencje surowe są z tego zawsze wyprowadzone, bo tak po prostu nie może być - powiedział prezydent Warszawy, cytowany przez WP. - Na pewno władze mojej partii wyciągną z tego konsekwencje - dodał.

Sejm, zdjęcie ilustracyjne205 do 204. Opozycji nie zdołała odrzucić projektu o Instytucie Rodziny

Nad utworzeniem Polskiego Instytutu Rodziny i Demografii Głosy głosowało 433 posłów: 205 było przeciw odrzuceniu projektu ustawy, a 204 za. 24 wstrzymało się od głosu. Poza posłami opozycji w Sejmie nie stawiło się w sumie 27 polityków.

Więcej o: