Jarosław Kaczyński, Niemcy i "budowa IV Rzeszy". Ast tłumaczy: W tych słowach nie ma nic zdrożnego

Na nadzwyczajnym, zamkniętym posiedzeniu klubu parlamentarnego PiS prezes partii Jarosław Kaczyński mówił m.in. o sprawach europejskich. Jak podają media, miał stwierdzić np., że "Niemcy chcą budować IV Rzeszę" w Europie. - W tych słowach nie ma nic zdrożnego - uważa poseł PiS Marek Ast.

Nadzwyczajne posiedzenie klubu parlamentarnego PiS zwołano w środę z krótkim wyprzedzeniem oraz z uwagą, że obecność na nim jest obowiązkowa. Wśród tematów była m.in. sprawa wiceministra Łukasza Mejzy i mobilizacja polityczna.

Prezes PiSJarosław Kaczyński miał mówić także o sprawach europejskich. Dziennikarz Wojciech Szacki napisał w środę wieczorem, że od obecnego na spotkaniu posła PiS dostał informację, że wicepremier ds. bezpieczeństwa powiedział: "Ciężkie terminy przyszły na Europejczyków. Niemcy wyłożyły karty na stół i chcą budowy IV Rzeszy. My na to nie pozwolimy". "I dostał owacje" - dodał Szacki. 

Więcej najnowszych informacji z polityki przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nowacka o Mejzie: Politycy PiS widzą, że on dostaje wszystko, a oni ciężko pracują i nie dostają nic

O tym, że na posiedzeniu padły słowa o "IV Rzeszy" poinformował także portal Wirtualna Polska, powołując się na dwóch rozmówców obecnych na posiedzeniu. Podkreślili oni, że te słowa "nie padły w sytuacji, którą można byłoby interpretować jako żart".

Ast: Przecież w tych słowach nie ma nic zdrożnego

Do słów lidera PiS odniósł się przewodniczący komisji sprawiedliwości i praw człowieka, poseł Marek Ast. - Przecież w tych słowach nie ma nic zdrożnego. Niemcy w tej chwili nie ukrywają, w jakim kierunku chcą, aby Europa się rozwijała. Proponują po prostu federalne państwo, rozumiem, że pod przewodnictwem Niemiec - uznał, jak podaje tvn24.pl.

- My na tę formułę się nie godzimy, cały czas mówimy, że jesteśmy związkiem suwerennych państw - dodał. Podkreślał także, że "oklaski były za całość wystąpienia prezesa". - Zwyczajowo tak się kończy klub i tak się kończą wystąpienia prezesa - przekazał.

Projekt PiS Projekt PiS "przeszedł jednym głosem". Zabrakło posłów opozycji. W sieci zawrzało

Lorek: Prezes Kaczyński powiedział, że Niemcy budują imperium

Poseł PiS Grzegorz Lorek przyznał, że na spotkaniu poruszono "aspekt polityki międzynarodowej". - To komentarz o polityce Niemiec wobec Unii Europejskiej i Polski, który zasługuje na bardzo istotną uwagę. Patrząc na to, co Niemcy robią w Unii Europejskiej, jest to komentarz, który odpowiada naturze polityki niemieckiej - mówił. 

- Prezes powiedział, że Niemcy budują imperium, które ma podporządkować zarówno Unię, jak i kraje w Europie. To jest polityka doktrynalna, imperialna, z którą się nie zgadzamy - zaznaczył poseł.

Informacje o wypowiedzi wywołały liczne komentarze polityków i dziennikarzy. Piszemy o nich w poniższym artykule: 

Jarosław KaczyńskiKaczyński miał stwierdzić, że "Niemcy chcą budować IV Rzeszę". "Odlot"

Więcej o: