Posłanki o debacie ws. aborcji: Ci, którzy uwielbiają pastwić się nad kobietami, zawładnęli salą plenarną

- Ci, którzy uwielbiają pastwić się nad kobietami, zawładnęli dzisiaj salą plenarną. To jest skandal i liczymy na to, że to się więcej nie powtórzy i wreszcie Polki będą mogły się poczuć bezpiecznie w swojej ojczyźnie - mówiła podczas konferencji prasowej Lewicy posłanka Anita Kucharska-Dziedzic.

- Prawo i Sprawiedliwość drugi raz zdezerterowało, drugi raz podjęło decyzję, że nie będzie procedować tak haniebnej ustawy jaką jest ta dzisiejsza. W 2016 roku czarne protesty, Strajk Kobiet, sojuszniczki i sojusznicy wywalczyły na ulicach to, że nie ma takiej ustawy procedowanej. 2020 i 2021 rok  - ponownie kobiety wyszły na ulice, ponownie musiały walczyć o swoje prawa i ponownie okazało się, że fanatycy ustawę wprowadzają do Sejmu. Jej w ogóle nie powinno być. To jest skandal - mówiła na konferencji w Sejmie Monika Falej, posłanka Lewicy.

Posłowie obradują nad całkowitym zakazem aborcji. W całym kraju protestyPosłowie obradują nad całkowitym zakazem aborcji. W całym kraju protesty [ZDJĘCIA]

W Sejmie wieczorem rozpoczęło się I czytanie projektu ustawy o całkowitym zakazie aborcji. To inicjatywa obywatelska, za którą stoi skrajna organizacja Pro - Prawo do życia. Według autorów projektu wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku nie stanowi "istotnej bariery dla zabójców, ponieważ nie odnosi się w żaden sposób do ścigania aborcyjnych przestępstw".

Zobacz wideo Skąd nagła ofensywa antyludzkich projektów Kai Godek? Pytamy posłankę Monikę Rosę

Radykalni działacze domagają się zmiany kodeksu karnego tak, aby przerwanie ciąży było równoznaczne z zabójstwem i było karane od 5 do 25 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywociem.

Lewica o projekcie zaostrzającym prawo aborcyjne. "Sadyzm"

- Od marca tego roku leży w zamrażarce sejmowej i nie jest procedowana ustawa Lewicy zmieniająca definicję gwałtu i z występku czyniąca zgwałcenie zbrodnią. Ta ustawa nie zasłużyła, żeby być procedowana na sali plenarnej. Nie jest procedowana, omawiana. Dzisiaj na sali plenarnej omawiano sytuacje, w której zgwałcona kobieta, która będzie chciała usunąć ciążę pochodzącą z gwałtu, trafi do więzienia na dożywocie. Średnia kara za gwałt w tym kraju to ledwo parę miesięcy. Te kary są zasądzane bardzo rzadko, przeważnie to są kary w zawieszeniu. Dzisiaj usłyszeliśmy, że kobieta terminująca ciążę z gwałtu powinna za morderstwo na zarodku trafić do więzienia - mówiła na konferencji Lewicy posłanka Anita Kucharska-Dziedzic. - A gwałciciele? A ci, którzy krzywdzą kobiety? Ci, którzy uwielbiają, jak kobiety płaczą, krzyczą z bólu, krwawią, cierpią i umierają, mieli dzisiaj swój występ na sali. To się nazywa sadyzm. Ci, którzy uwielbiają pastwić się nad kobietami, zawładnęli dzisiaj salą plenarną. To jest skandal i liczymy na to, że to się więcej nie powtórzy i że wreszcie Polki będą mogły się poczuć bezpiecznie w swojej ojczyźnie. To się nie wydarzy, dopóki będą nami rządzili fanatycy spod znaku Prawa i Sprawiedliwości - podkreślała. 

Anita CzerwińskaDebata o aborcji. Rzeczniczka PiS: Będzie wniosek o odrzucenie projektu

Prawo i Sprawiedliwość jest na nie

Podczas wieczornej debaty na Sali Plenarnej Anita Czerwińska w imieniu PiS zapowiedziała, że jej partia zagłosuje za odrzuceniem projektu już w pierwszym czytaniu.

Wcześniej, tuż po zakończeniu posiedzenia klubu PiS, dziennikarze zapytali Jarosława Kaczyńskiego, czy jest za całkowitym zakazem aborcji. - Nie - powiedział krótko prezes PiS. 

Więcej o: