PiS traci poparcie, KO i Polska 2050 na podium. Złe oceny Andrzeja Dudy [SONDAŻ]

Portal Onet.pl przedstawił najnowszy sondaż wykonany przez IBRiS. To kolejne badanie, z którego wynika, że Prawo i Sprawiedliwość traci poparcie, chociaż cały czas utrzymuje przewagę nad ugrupowaniami opozycyjnymi. W ostatnim czasie wzrosła też liczba niezdecydowanych wyborców.

Badani przez IBRiS na zlecenie portalu Onet.pl zostali zapytani o to, na jakie ugrupowanie zagłosowaliby, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę. 43,1 proc. badanych zapowiedziało, że zdecydowanie wzięłoby udział w głosowaniu. "Raczej tak" odpowiedziało 10,8 proc, "raczej nie" - 23 proc. respondentów i "zdecydowanie nie" - 19 proc. wyborców.

Zobacz wideo

Sondaż. Zjednoczona Prawica nadal z przewagą nad opozycją

Zgodnie z sondażem, wybory wygrałaby Zjednoczona Prawica. Na Prawo i Sprawiedliwość, startujące wspólnie z Solidarną Polską, zagłosowałoby 32. proc. wyborców. Kilka tygodniu temu w badaniu IBRiS koalicja rządząca mogła liczyć na 36,6 proc. poparcia - spadek jest więc znaczny.

Na drugim miejscu, z poparciem na poziomie 22,1 proc., plasuje się Koalicja Obywatelska. Ugrupowanie to traci 9,9 pkt proc. do lidera. Podium zamyka Polska 2050, która zdobyła 11,8 proc. głosów respondentów. Dwa miesiące temu partia Szymona Hołowni miała 11,5 proc. poparcia.

W Sejmie znalazłyby się też następujące ugrupowania: Konfederacja - 7,1 proc. (spadek o 0,9 pkt proc.), Lewica - 7 proc. (spadek o 1 pkt proc.), PSL-Koalicja Polska - 6,4 proc. (wzrost o 2 pkt proc.). Aż 13,7 proc. badanych nie było w stanie powiedzieć, na jaką partię zagłosowałoby w wyborach do Sejmu. Jest to wzrost o 5,3 pkt proc.

Więcej na temat polityki na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak Polacy oceniają Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudę?

44,6 proc. badanych oceniło Mateusza Morawieckiego pozytywnie (zdecydowanie dobrze - 7,3 proc., raczej dobrze - 37,3 proc.). Złe zdanie o premierze ma 48,7 proc. respondentów (raczej źle - 18,5 proc., zdecydowanie źle - 30,2 proc.).

Andrzej Duda oceniany jest pozytywnie przez 40,9 proc. wyborców (zdecydowanie dobrze - 10 proc. osób, raczej dobrze - 30,9 proc.). Prezydent ma złe opinie wśród 56,1 proc. respondentów (raczej źle - 17 proc., zdecydowanie źle - 39,1 proc.).

Badanie przeprowadzono na próbie 1,1 tys. osób w dniach 26-27.11.2021. 

Więcej o: