Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie granicy. W ekspresowym tempie. Mariusz Kamiński reaguje

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie granicy państwowej. Po południu posłowie odrzucili poprawki Senatu do nowelizacji.

"Przed kilkunastoma minutami Pan Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej. Wszystko zgodnie z planem" - poinformował Paweł Szrot, szef gabinetu Andrzeja Dudy, około 19:30.

"Prezydent - w niespełna pięć godzin po głosowaniu w Sejmie - podpisał ustawę o ochronie granicy państwowej. Szef MSWiA na jej podstawie ma zyskać prawo do wydania rozporządzenia ws. nowych obostrzeń. Wcześniej musi się skonsultować z komendantem głównym Straży Granicznej" - skomentował dziennikarz WP Patryk Michalski.

Po godz. 20:00 głos w sprawie zabrał Mariusz Kamiński. "Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. Jeszcze dziś wydam rozporządzenie związane z wprowadzeniem czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej" - napisał na Twitterze.

W związku z kryzysem humanitarnym przy granicy polsko-białoruskiej posłanki Urszula Zielińska (Koalicja Obywatelska - Zieloni) i Klaudia Jachira (posłanka niezależna, klub Koalicji Obywatelskiej) otworzą wspólne biuro poselskie w BiałowieżyPosłanki KO otworzyły biuro poselskie na terenie stanu wyjątkowego

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Ustawa o ochronie granicy. Posłowie odrzucili poprawki Senatu

We wtorek po południu Sejm odrzucił poprawki Senatu. Ustawa wprowadza zakaz przebywania w pasie nadgranicznym z Białorusią na czas określony, w drodze rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, po zasięgnięciu opinii Komendanta Głównego Straży Granicznej. Wyłączeni będą z niego mieszkańcy obszaru objętego zakazem oraz wykonujący tam pracę zarobkową.

Senat chciał rozszerzenia tego katalogu o osoby wykonujące zawód dziennikarza i przedstawicieli organizacji, których celem jest udzielanie pomocy humanitarnej. Inna z odrzuconych przez Sejm poprawek zakładała, że przepisy stracą moc po trzech miesiącach od wejścia ich w życie.

Zobacz wideo "Dlaczego wśród uchodźców są głównie mężczyźni?" [Q&A Gazeta.pl]

Nowelizacja ustawy o granicy. O co chodzi w projekcie?

Nowelizacja umożliwia wprowadzenie na czas określony zakazu przebywania na obszarach przy linii granicy, szczególnie narażonych na presję migracyjną lub incydenty graniczne. Zakaz będzie mógł zostać wprowadzony na określonym obszarze strefy nadgranicznej na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji. Najważniejsze założenia projektu:

  • "na polsko-białoruskim odcinku granicy nadal widoczna jest presja migracyjna. Jednocześnie nasilają się incydenty, także z użyciem broni, prowokowane przez służby białoruskie. Dlatego, aby zapewnić skuteczność działań Straży Granicznej, umożliwione zostanie wprowadzenie - na czas określony - zakazu przebywania na obszarach przy linii granicy szczególnie narażonych na tego typu działania"
  • zakaz przebywania będzie mógł zostać wprowadzony na określonym obszarze strefy nadgranicznej, na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji,
  • w rozporządzeniu tym określony zostanie obszar oraz czas obowiązywania zakazu. Rozwiązanie nie będzie dotyczyć m.in. mieszkańców obszaru objętego zakazem przebywania, osób wykonujących pracę zarobkową na tym obszarze, uczniów oraz osób korzystających z przejść granicznych. Właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej będzie mógł także zezwolić na przebywanie na obszarze objętym zakazem innych osób - w szczególności dziennikarzy,
  • podmioty wykonujące określoną działalność na obszarze objętym zakazem przebywania będą mogły otrzymać rekompensaty, za czas jego obowiązywania,
  • funkcjonariusze SG będą mogli używać plecakowych miotaczy substancji obezwładniających.

O północy wygasa stan wyjątkowy wprowadzony 2 września w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią. Już raz był przedłużony i ponownie, zgodnie z konstytucją, zrobić tego nie można.

Posłowie Konfederacji wykluczeni z obrad za brak maseczekUstawa o ochronie granicy. Sejm odrzucił poprawki Senatu

Więcej o: