Jak Polacy oceniają sytuację w kraju? Duży wzrost osób niezadowolonych [SONDAŻ]

62 proc. respondentów w najnowszym sondażu CBOS ogólną sytuację w Polsce ocenia jako złą. W porównaniu do badania z października liczba osób niezadowolonych wzrosła o 6 punktów procentowych.

Wyniki badania "Aktualne problemy i wydarzenia" CBOS opublikował na Twitterze. W sondażu zadano pytanie: "Czy, ogólnie rzecz biorąc, sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym czy też złym kierunku?"

Zobacz wideo Co z funduszem kompensacyjnym? Klimczak: Projekt uzyskał poparcie wszystkich klubów i kół

CBOS: 62 proc. Polaków źle ocenia sytuację w kraju 

"W listopadzie odsetek badanych oceniających ogólną sytuację w Polsce jako złą wzrósł o 6 punktów procentowych (62 proc. wobec 56 proc. w październiku br.) i wrócił do poziomu z drugiej połowy października 2020 roku. Co drugi dorosły Polak przewiduje pogorszenie tej sytuacji" - podaje CBOS. 

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 4-14 listopada na próbie 1100 osób. Szczegółowe wyniki badania opisuje PAP w depeszy, którą opublikował portal wnp.pl. "Przewaga ocen krytycznych ogólnej sytuacji w Polsce utrzymuje się od września 2020 roku" - przekazał PAP CBOS. Autorzy badania zwrócili uwagę, że opinie Polaków zależą od ich preferencji politycznych. Pozytywne oceny dominują wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości. Wyborcy opozycji w większości sytuację w kraju oceniają negatywnie.

Najgorsze prognozy od października 2020 roku

"Sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku najczęściej w ocenie osób gorzej wykształconych i mieszkających w małych miejscowościach" - informuje PAP za CBOS. Najczęściej sytuację w Polsce pozytywnie oceniają emeryci i renciści, negatywnie zwykle pracownicy administracyjno-biurowi, uczniowie i studenci. 

50 proc. badanych uważa, że sytuacja pogorszy się w ciągu roku. 24 proc. twierdzi, że nie ulegnie zmianie, a 13 proc. przewiduje, że ulegnie poprawie. CBOS podaje, że to najgorsze prognozy od października 2020 roku. 

Więcej o: