Posłowie pytali o działania Kaczyńskiego w rządowym komitecie. KPRM: Posiedzenia niejawne, dokumenty też

Jakie decyzje podjął wicepremier Jarosław Kaczyński jako przewodniczący komitetu ds. bezpieczeństwa narodowego? Tego próbowali dowiedzieć się posłowie PO. Zamiast konkretów, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała m.in. o pracy Kaczyńskiego nad "systemowymi rozwiązaniami". Dodała także, że więcej ujawnić nie może, bo posiedzenia komitetu są niejawne.

W październiku Polska Agencja Prasowa informowała o tym, że prezes PiS, wicepremier i przewodniczący komitetu rady ministrów ds. bezpieczeństwa narodowego i spraw obronnych Jarosław Kaczyński miał zapowiedzieć podczas posiedzenia klubu parlamentarnego partii swoje odejście z rządu.

Ma do tego dojść, według deklaracji Kaczyńskiego, na początku przyszłego roku.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W związku z zapowiedzią wicepremiera posłowie PO Aleksandra Gajewska i Aleksander Miszalski w połowie października zwrócili się do Kaczyńskiego z pytaniem o jego osiągnięcia.

"Jakie działania, decyzje, inicjatywy mające na celu zapewnienie bądź zwiększenie bezpieczeństwa Polski i Polaków podjął Pan w czasie sprawowania swojej funkcji w charakterze wicepremiera oraz przewodniczącego komitetu ds. bezpieczeństwa?" - dopytywali parlamentarzyści.

Posłowie chcieli też wiedzieć, jaki jest stan realizacji inicjatyw podjętych przez Kaczyńskiego i komitet, odkąd został jego przewodniczącym.

Zobacz wideo Jak wyglądała sytuacja na granicy pod koniec listopada?

KPRM: Posiedzenia niejawne, dokumenty też

Odpowiedzi po ponad miesiącu udzielił nie Jarosław Kaczyński, a podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jarosław Wenderlich. Zamiast jednak pisać o konkretnych decyzjach Kaczyńskiego, dużo miejsca poświęcił wyliczaniu zadań i uprawnień komitetu.

Wśród nich jest m.in. "dokonywanie analiz w zakresie dotyczącym spraw wewnętrznych, porządku publicznego, obronności oraz wymiaru sprawiedliwości", "rozpatrywanie projektów aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych o istotnym wpływie na zagadnienia bezpieczeństwa i obrony państwa" i "analizowanie i wypracowywanie propozycji udoskonalania systemu zarządzania bezpieczeństwem".

Donald TuskTusk o Kaczyńskim: Wódz nam uciekł z pola bitwy

"Jednocześnie informuję, że Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, pod przewodnictwem Pana Premiera Jarosława Kaczyńskiego, pracuje m.in. nad systemowymi rozwiązaniami z zakresu: bezpieczeństwa narodowego i spraw obronnych, zarządzania kryzysowego, ochrony ludności, wymiaru sprawiedliwości. Monitoruje m.in. sprawy związane z bezpieczeństwem granic RP, funkcjonowaniem Sił Zbrojnych RP" - przekazał Wenderlich.

W odpowiedzi brak jednak konkretnych informacji, o jakich systemowych rozwiązaniach mowa i jak w praktyce przebiega monitoring sytuacji związanej z bezpieczeństwem i wojskowością.

Jak dodał podsekretarz stanu w KPRM, zgodnie z zarządzeniem premiera, "Przewodniczący Komitetu może zarządzić niejawność całości lub części posiedzenia Komitetu".

"W związku z powyższym dotychczasowe posiedzenia Komitetu miały charakter niejawny, co oznacza, że dokumenty z posiedzeń Komitetu mają również charakter niejawny" - stwierdził Jarosław Wenderlich.

Więcej o: