Donald Tusk stracił prawo jazdy. Czy wpływa to na poparcie dla PO? Jest sondaż

Zjednoczona Prawica prowadzi w najnowszym sondażu, jaki na zlecenie "Super Expressu" wykonał Instytut Badań Pollster. Dziennik chciał sprawdzić, czy utrata prawa jazdy przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska wpłynęła na poparcie dla partii.

Pięć sondaży parlamentarnych, które ostatnio ukazały się w ogólnopolskich mediach, wskazywało na spadek poparcia dla obozu rządzącego nawet o sześć punktów procentowych. Mimo to Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w każdym z nich: wynik partii oscylował w granicach 29-31 proc. w zależności od badania. Więcej na ten temat pisaliśmy w TUTAJ.

Zobacz wideo Ustawa dot. szczepień ponad partyjnymi podziałami? Komentuje senator Jackowski

Sondaż "SE": Poparcie dla PiS i KO bez większych zmian

"Super Express" postanowił sprawdzić, jak sobotni drogowy incydent z udziałem Donalda Tuska wpłynął na poparcie dla PO, PiS i pozostałych partii. Z najnowszego sondażu, który dla dziennika przeprowadził Instytut Badań Pollster, wynika, że największym poparciem cieszy się Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość z Solidarną Polską), która zebrała 37,53 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni), za którą opowiedziało się 24,3 proc. badanych. Jako trzecia uplasowała się Polska 2050 Szymona Hołowni z 15,74 proc. głosów. Za nimi znalazła się Lewica (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Razem), na którą zagłosowałoby 8,04 proc. ankietowanych. Podobny wynik - 8 proc. - osiągnęła Konfederacja.

Poniżej progu wyborczego znalazły się kolejno: Polskie Stronnictwo Ludowe - 4,46 proc., Kukiz'15 - 0,97 proc. i Porozumienie Jarosława Gowina - 0,68 proc.

Sondaż zrealizowano 22 i 23 listopada br. metodą CAWI na próbie 1016 pełnoletnich Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 proc.

Akcja zatrzymania członków grupy handlującej narkotykamiCBŚP zatrzymało 16 osób za handel narkotykami. Wśród nich trzej policjanci

Badanie nie wskazuje jednak wyraźnie, by utrata prawa jazdy przez szefa PO miała znaczący wpływ na wyniki poparcia. Przed miesiącem ta sama pracownia wykonała dla "SE" podobny sondaż, w którym liderem była Zjednoczona Prawica z wynikiem 36,58 proc., a więc niższym od listopadowego o niespełna jeden punkt procentowy. Za KO opowiedziało się wtedy 25,8 proc. badanych, czyli o 1,5 proc. więcej niż w tym miesiącu.

Więcej informacji o polityce znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Adam Niedzielski, Minister ZdrowiaNiedzielski o rejestrze ciąż: Standard informacji o pacjentce

Więcej o: