Witek po spotkaniu w Sejmie: "nie było propagandowe". Opozycja: ustawa widmo, Niedzielski nie przyszedł

- Wzięliśmy udział w czymś w rodzaju słuchowiska. Każdy wygłosił swoją kwestię - mówił po spotkaniu z Elżbietą Witek lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Szef PSL Władysław Kosiniak Kamysz nazwał przygotowywany przez PiS projekt pozwalający na weryfikację szczepień przez pracownika "ustawą widmo". - Widzę szansę na wypracowanie wspólnego stanowiska - przekonywała na konferencji prasowej marszałkini Sejmu.

W zeszłym tygodniu grupa posłów PiS zapowiedziała złożenie projektu ustawy, który umożliwi pracodawcom weryfikację szczepień pracownika. W środę po godzinie 12 marszałkini Sejmu spotkała się z przedstawicielami opozycji, by wypracować wspólne stanowisko ws. pandemii koronawirusa.

Więcej najnowszych informacji o pandemii koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Hołownia: To było coś w rodzaju słuchowiska

Politycy opozycji nie kryją rozczarowania, że podczas spotkania zabrakło zapowiadanego projektu ustawy. - Jedyne ustalenie, jakie zapadło, to to, że minister zdrowia odniesie się do konkretnych propozycji - poinformował po spotkaniu szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Ogłoszony przez grupę PiS projekt o weryfikacji szczepień nazwał "ustawą widmo".

Zobacz wideo Senator Jackowski o ustawach covidowych: Błędy zostały poczynione przez obie strony

- Wzięliśmy udział w czymś w rodzaju słuchowiska. Każdy wygłosił swoją kwestię. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska notował propozycje opozycji, po czym wraz z przedstawicielami PiS przekonywał pozostałych, jak rząd radzi sobie z pandemią - mówił lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Krzysztof Gawkowski reprezentujący na spotkaniu Lewicę napisał w mediach społecznościowych, że "ewidentnym minusem" był brak obecności ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

W czasie konferencji prasowej Elżbieta Witek odpowiedziała na zarzuty opozycji. - To spotkanie miało służyć znalezieniu punktów wspólnych. Nie mówiłam, że przyniosę konkretny projekt ustawy - tłumaczyła marszałek Sejmu.

Witek: Widzę szansę na wypracowanie wspólnego stanowiska

- Widzę szansę na wypracowanie wspólnego stanowiska. Nie mówiłam, że przyniosę konkretny projekt - przekazała Witek. Jak dodała, że "spotkanie z posłami nie miało charakteru propagandowego" i nie było reakcją na słabnące sondaże.

Tusk komentuje utratę prawa jazdy. Tusk komentuje utratę prawa jazdy. "Nie będę szukał usprawiedliwienia"

Marszałkini Sejmu poinformowała też, że na zakończenie padła propozycja spotkania roboczego przedstawicieli resortu zdrowia z przedstawicielami poszczególnych klubów i kół parlamentarnych, którzy przedstawią swoje propozycje.

Jackowski mówi o zakulisowych rozmowach ministra Niedzielskiego z opozycją

Do projektu ustawy ws. weryfikacji szczepień przez pracodawcę odniósł się w Porannej Rozmowie Gazeta.pl Jan Maria Jackowski. Senator stwierdził, że propozycja ta nie jest "lekiem na całe zło". - Stąd jest duża refleksja nad tym projektem - dodał.

Jan Maria JackowskiWeryfikacja szczepień. Niedzielski miał prowadzić konsultacje z opozycją

Polityk podkreślił, że "w sensie politycznym" w Zjednoczonej Prawicy trwa spór dot. tej ustawy. - Natomiast w sensie refleksji, jak się wzbijemy ponad politykę i zaczniemy się merytorycznie zastanawiać nad metodami walki z pandemią, to widzimy, że mamy zjawisko, które jest znacznie bardziej bezwzględne, podstępne, groźne niż się wydaje tym, którzy dają proste recepty - stwierdził.

- Ale tak, jest spór w obozie Zjednoczonej Prawicy co do tej ustawy. Ten spór występował też w rządzie, bo przecież rząd jeszcze w lipcu ustami jednego z ministrów zapowiadał pracę nad taką ustawą, a mamy teraz końcówkę listopada - powiedział Jackowski.

- Mało tego, minister Niedzielski zapowiadał tę ustawę, nawet stwierdził trzy czy cztery tygodnie temu, że jeżeli nie będzie zgody w Zjednoczonej Prawicy, to on prowadzi konsultacje z opozycją i tak ta ustawa przejdzie, czym wywołał burzę polityczną wewnątrz PiS-u, bo nie było rozmów z tymi posłami, którzy mają wątpliwości dot. tej ustawy. Natomiast zakulisowe jakoby rozmowy ministra Niedzielskiego z opozycją, notabene opozycja się odcięła, że takie rozmowy były prowadzone - powiedział Jackowski.

Więcej o: