Rząd po cichu wycofał wniosek z Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Problem ma rozwiązać TK

Polski rząd po cichu wycofał z Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wniosek o rozpoznanie przez Wielką Izbę Trybunału przegranej przez Polskę sprawy dot. Izby Dyscyplinarnej. Sprawą natomiast zajmie się Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej.
Zobacz wideo Ustawa dot. szczepień ponad partyjnymi podziałami? Komentuje senator Jackowski

22 lipca tego roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że w przypadku polskiej prawniczki, której sprawę rozpatrywała Izba Dyscyplinarna, doszło do naruszenia jednego z artykułów Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Według ETPC Izba Dyscyplinarna nie ma "atrybutów sądu zgodnego z prawem", a Polska ma wypłacić prawniczce 15 tys. euro z tytułu poniesionych szkód niemajątkowych.

Trybunał stwierdził w orzeczeniu m.in., że "rekomendacja kandydatów do powołania sędziego do Izby Dyscyplinarnej (...) została powierzona KRS, organowi, który nie miał wystarczających gwarancji niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej". ETPC dodał, że procedura powoływania sędziów "ujawnia nieuzasadniony wpływ władzy ustawodawczej i wykonawczej" i "podważając legitymację sądu złożonego z tak powołanych sędziów". "Naruszenia procedury powoływania sędziów do Izby Dyscyplinarnej były tak poważne, że naruszały samą istotę prawa do "sądu ustanowionego ustawą'" - podkreślono.

Jarosław GowinJarosław Gowin w szpitalu. "W związku z rekomendacjami lekarzy"

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Ziobro po cichu wycofał się z wniosku

Polski rząd nie zgadzał się z wyrokiem ETPCz, dlatego złożył wniosek do Wielkiej Izby Trybunału o rozpoznanie tej sprawy. Jak informuje Onet, teraz po cichu się z tego wycofał. - Widząc, że zwrócenie się do ETPCz o rozpoznanie sprawy przez Wielką Izbę raczej nie ma żadnych szans, rządzący - zapewne obawiając się kompromitacji i przegranej - teraz będą próbować działać na "pewnym rynku", czyli rynku wewnętrznym - powiedział w rozmowie z portalem dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Przypomnijmy bowiem, że tej sprawie Ziobro złożył także wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. W środę TK badać ma rzekomą niezgodność z polską konstytucją art. 6. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, mówiący o prawie do rzetelnego procesu sądowego, prowadzonego przez niezależny i bezstronny sąd.

8.11.2021, Warszawa, Zbigniew Ziobro na konferencji prasowejJest wniosek Ziobry do TK. Chodzi o Europejską Konwencję Praw Człowieka

Więcej o: