Prawo i Sprawiedliwość wciąż na pierwszym miejscu w dwóch sondażach. Ale strata poparcia jest wyraźna

Z opublikowanych w poniedziałek dwóch sondaży wynika, że notowania Prawa i Sprawiedliwości nadal spadają. W obu partia rządząca ma ok. 30 proc. poparcia. Z badania dla "Gazety Wyborczej" wynika, że PiS ma tylko 6 pkt. proc. przewagi nad Koalicją Obywatelską.

W badaniu United Surveys dla Wirtualnej Polski Prawo i Sprawiedliwość ma 30,6 proc. poparcia. W badaniu z 5 listopada partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała 32,6 proc., natomiast miesiąc wcześniej 37,1 proc.

Zobacz wideo Zgorzelski: Sondaże pokazują nam 4%, a my od 30 lat jesteśmy w Sejmie

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 21,7 proc. (21,6 proc. w poprzednim sondażu). Kolejna jest Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą oddanie głosu zadeklarowało 13,3 proc. badanych (16,5 proc. 5 listopada). 

Sondaże. Prawo i Sprawiedliwość na pierwszym miejscu, ale traci poparcie

Poza podium znalazły się Lewica z wynikiem 7,7 proc. (wcześniej 7,2 proc.), Konfederacja - 5,8 proc. (5,9 proc. w poprzednim sondażu) i PSL-Koalicja Polska - 5,1 proc. (wzrost z 4,6 proc.). Portal zwraca uwagę, że wzrosła liczba wyborców niezdecydowanych. W najnowszym badaniu 15,8 proc. odpowiedziało "nie mam zdania", gdy w badaniu z 5 listopada stanowili oni 11,7 proc. 

Ok. 50 proc. zadeklarowało udział w wyborach. Ok. 40 proc. twierdzi, że nie będzie głosowało, a nieco ponad 9 proc. nie podjęło decyzji. Sondaż dla wp.pl przeprowadzono w dniach 18-19 listopada na próbie 1000 osób. 

Więcej o polityce czytaj na stronie głównej Gazeta.pl.

W poniedziałek wyniki innego sondażu opublikowała "Gazeta Wyborcza". Badanie dla dziennika przeprowadził Kantar. W nim PiS ma 30 proc. poparcia. Następne dwa miejsca przypadły Koalicji Obywatelskiej (24 proc.) i Polsce 2050 (14 proc.). Kolejne ugrupowania to: Konfederacja (9 proc.), Lewica (8 proc.), Koalicja Polska-PSL (4 proc.) i Kukiz'15 (2 proc.). 6 proc. respondentów nie wie, na kogo zagłosuje. 2 proc. zadeklarowało głosowanie na opozycję bez wskazania konkretnej partii. "Inne" - takiej odpowiedzi udzieliły 2 proc. Dziennik zwraca uwagę, że w porównaniu z ubiegłym miesiącem PiS straciło 2 pkt. proc., a w porównaniu z ubiegłym rokiem 6.  

Więcej o: