Nowy sondaż CBOS, PiS ma powód do zmartwień. Mniej niż 30 proc. poparcia

29 proc. Polaków popiera Prawo i Sprawiedliwość - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Spadek zaliczyła także Konfederacja.
Zobacz wideo Belka o zamrożonych pieniądzach z KPO: Nie sądzę, żeby w najbliższym czasie zmieniło się coś na lepsze

Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 29 proc. poparcia. To wzrost o jeden punkt procentowy względem poprzedniego sondażu, jednak partia Jarosława Kaczyńskiego wciąż jest w "sondażowym dołku". Z kolei na Koalicję Obywatelską oddanie głosu zadeklarowało 18 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt proc.).

Gdyby teraz odbyły się wybory parlamentarne, do Sejmu weszłyby jeszcze Polska 2050 z 18-procentowym wynikiem (tyle samo, co w poprzednim sondażu), Konfederacja - 6 proc. poparcia (spadek o 2 pkt proc.) i Nowa Lewica - 5 proc. (tyle samo). Progu wyborczego nie przekroczyły dwie partie: PSL, na które głosować chce 2 proc. ankietowanych i Kukiz-15 z 1-procentowym poparciem. Natomiast 22 proc. badanych nie wie na kogo oddać swój głos.

Badanie zostało przeprowadzone przed CBOS w dniach 4-14 listopada 2021 roku na próbie 1100 osób.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ziobro składa wniosek do TK. Chodzi o kary nałożone na Polskę przez TSUE

Więcej informacji politycznych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Co pogrąży PiS?

Kilka dni temu został przeprowadzony sondaż IBRiS dla Onetu, z którego wynika, że najbardziej Zjednoczonej Prawicy zagrażają wzrost ceny żywności oraz energii. Odpowiedź tą wskazało 42,1 proc. pytanych.

Na drugim miejscu znalazł się konflikt Polski z Unią Europejską, wskazało go 22,9 proc. respondentów. Z kolei 16,7 proc. ankietowanych uważa, że kwestia aborcji może spowodować spadek poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. Pytani za dużo mniej niebezpieczny dla pozycji rządu uważają kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej - tak odpowiedziało 11,1 proc. ankietowanych. Tylko 0,8 proc. pytanych wskazało, że zagrozić rządowi może rozwijająca się fala koronawirusa. 2,5 proc. pytanych wybrało inne odpowiedzi, a 3,8 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Mateusz Morawiecki i Andrzej Duda Nieoficjalnie: We wtorek spotkanie Dudy i Morawieckiego ws. art. 4. NATO

Więcej o: