Zbigniew Ziobro przedstawił założenia nowej reformy sądownictwa. "Te zgliszcza oznaczają także Polexit"

Zbigniew Ziobro przedstawił założenia nowej reformy sądownictwa, która ma "spłaszczyć struktury sądów" i pozwolić na "uwolnienie 2 tys. stanowisk sędziowskich". Jak zaznaczył, celem reformy jest ułatwnienie obywatelom dostępu do sądów oraz ograniczenie biurokracji.

Zbigniew Ziobro zapowiedział w poniedziałek stworzenie w ramach reformy sądownictwa 79 okręgów sądowych, które zastąpią sądy rejonowe i sądy okręgowe, a także 20 sądów regionalnych, w miejsce sądów apelacyjnych. Prokurator Generalny dodał, że zlikwidowane zostaną wydziały w obecnych sądach - zostaną zastąpione izbami. - Po reformie sadownictwa będzie 1100 funkcyjnych sędziów, a 2100 wróci do pełnego orzekania; na czele sądu będzie stał tylko prezes i wiceprezesi; nie będzie w sądach wydziałów, pojawią się izby - poinformowała wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych. Wszyscy sędziowie mają zyskać status sędziego powszechnego, nie będzie procesów nominacyjnych. Ziobro mówił również, że zarobki sędziów będą zależne od stażu pracy.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada "Nowe, sprawne sądy". Mniej biurokracji, "sądy bliżej ludzi"

"Dostęp do sądu przez smartfon, zdalne i szybsze procesy, punkty sądowe w gminach, uproszczenie struktury, ograniczenie biurokracji i powrót dwóch tysięcy sędziów do orzekania, status funkcjonariusza publicznego dla pracowników - oto elementy reformy sądownictwa" - przedstawiono na Facebooku resortu sprawiedliwości.

"Proponujemy sądy bliżej ludzi: poprzez likwidację stanowisk biurokratycznych, równomierne rozłożenie pracy między sędziów, stworzenie punktów sądowych w gminach, a nawet dostęp do sądu przez smartfon" - napisał Ziobro na Twitterze.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Z tą reformą wiąże się też wzmocnienie niezależności sędziów. Nie będzie kast, ale jedno środowisko, gdzie sędzia będzie sędziemu równy. Wszystkie te zmiany prowadzą w tym kierunku, jakiego oczekuje społeczeństwo, ale też znaczna część środowiska sędziowskiego" - dodał Prokurator Generalny.

Wystąpienie Ziobry dot. reformy sądownictwa. Są komentarze polityków opozycji

Na Twitterze pokazały się pierwsze komentarze polityków po wystąpieniu Zbigniewa Ziobry.

"Zbigniew Ziobro ogłosił projekt niszczenia wymiaru sprawiedliwości 2.0. Jeśli zapowiedziane zmiany zostaną wprowadzone w życie, to z wymiaru sprawiedliwości zostaną zgliszcza. Te zgliszcza oznaczają także Polexit" - napisała posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz, wiceprzewodnicząca Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

"Co myślicie, gdy Ziobro mówi o uwolnieniu 2 tys. stanowisk sędziowskich? Bo ja widzę wielką ziobrową czystkę wśród niepokornych sędziów" - stwierdziła Katarzyna Lubnauer z KO.

"Zbigniew Ziobro ogłosił właśnie, że trzeba gruntownie zreformować sądy, gdyż „od 30 lat sądy są coraz gorzej oceniane". Zapomniał jedynie dodać, że od 6 lat za to odpowiada i jest coraz gorzej" - ocenił poseł KO Sławomir Nitras.

"Rewolucja w sądach - minister Ziobro zapowiada: Punkty sądowe w każdej gminie i aplikacje sądową na smartfonie. Na razie Polska jest jedynym krajem w UE, gdzie złożenie pisma procesowego do sądu online - w praktyce JEST NIE WYKONALNE" - napisał Krzysztof Kwiatkowski, były prezes NIK i prokurator generalny.

Więcej o: