Duda zabrał głos ws. aktów antysemityzmu w Kaliszu. "Barbarzyństwo chuliganów" i "akt zdrady"

Prezydent Andrzej Duda skomentował w niedzielę na Twitterze wydarzenia, do których doszło w czwartek w Kaliszu. W trakcie organizowanego z okazji 11 listopada marszu wznoszono antysemickie okrzyki, spalono też kopię Statutu Kaliskiego. "Stanowczo potępiam wszelkie akty antysemityzmu" - podkreślił polityk.

11 listopada grupa nacjonalistów zorganizowała w Kaliszu marsz, w którego trakcie spalono kopię Statutu Kaliskiego, wydanego w XIII w. dokumentu regulującego prawa Żydów w Polsce. W czasie palenia wykrzykiwano m.in. "śmierć Żydom" i "śmierć wrogom ojczyzny". 

W marszu brali udział m.in. skazany za spalenie kukły Żyda we Wrocławiu Piotr Rybak, a także znany z antysemickich wypowiedzi aktor Wojciech Olszański, występujący w mediach społecznościowych pod pseudonimem Aleksander Jabłonowski.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Stanowczo potępiam wszelkie akty antysemityzmu" - napisał w niedzielę na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

"Barbarzyństwo, którego dopuściła się grupa chuliganów w Kaliszu, stoi w sprzeczności z wartościami, na których oparta jest Rzeczpospolita. A wobec sytuacji na granicy i akcji propagandowych przeciwko Polsce jest wręcz aktem zdrady" - dodał.

Zobacz wideo Prof. Nałęcz: Za organizację marszu niepodległości wzięły się organizacje, które zwalczały II RP

Kalisz. Marsz Niepodległości. Zawiadomienia do prokuratury

Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa dotyczącego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego oraz napaści z powodu ksenofobii, rasizmu lub nietolerancji religijnej. Zawiadomienie złożył także przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka.

Krytyczny głos zabrał również biskup Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

Marsz w KaliszuKalisz. Krzyczeli na marszu "śmierć Żydom", jest reakcja Kościoła

Z kolei rzecznik MSZ Łukasz Jasina w sobotnim oświadczeniu zaznaczył, że "jednoznacznie i zdecydowanie potępia wydarzenie, które miało miejsce w Kaliszu 11 listopada".

"Dzień, w którym Polska świętuje rocznicę odzyskania niepodległości, został wykorzystany do propagowania nienawiści, antysemityzmu, ksenofobii i nietolerancji religijnej. Jest to oburzające i sprzeciwia się wieloletniej walce Polski o niepodległość i wolność. To wbrew historii Polski, historii Kalisza, podstawowym wartościom, na których zbudowany jest nasz kraj. Prokuratura została powiadomiona" - dodał.

Więcej o: