Narodowe Święto Niepodległości. Andrzej Duda: Przyszedł czas, że trzeba bronić ojczyzny

W dniu Narodowego Święta Niepodległości Polski prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W swojej przemowie nawiązał do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i podziękował funkcjonariuszom, którzy pracują w strefie objętej stanem wyjątkowym.

Po godzinie 12 rozpoczęły się uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości Polski przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Wzięli w nich udział m.in. prezydent Andrzej Duda, jego żona Agata Kornhauser-Duda, a także kierownictwo Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Na placu Piłsudskiego została podniesiona na maszt flaga państwowa, odśpiewano także hymn. Następnie został odczytany Apel Pamięci i odbyła się uroczysta odprawa wart. 

- Wolność zawdzięczamy sobie sami. To był zbieg wydarzeń i okoliczności historycznych, niektórzy mówią - cud. Ale to było także męstwo, nieustępliwość, głęboka wiara w to, że Polska wróci na mapę, że odzyskamy niepodległość - mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Więcej informacji o obchodach Narodowego Święta Niepodległości Polski znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Marsz Niepodległości w centrum Warszawy. "Wielka Polska naszym celem"

Narodowe Święto Niepodległości Polski. Andrzej Duda o obronie granic: Trzeba to robić z nieprzespanymi nocami, w chłodzie, w trudzie

Prezydent Polski nawiązał w swojej przemowie do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Mówił m.in., że "przyszedł czas, że trzeba bronić ojczyzny, na szczęście nie trzeba bronić jej bronią w ręku, ale trzeba bronić naszych granic w wyniku ataku hybrydowego" 

- Trzeba - bardziej, niż dawniej - strzec jej granic. Trzeba to robić z poświęceniem, z nieprzespanymi nocami, w chłodzie, w trudzie, w bardzo niewdzięcznej sytuacji, do jakiej zmusiły nas hybrydowe działania reżimu białoruskiego przeciwko Polsce i przeciwko Unii Europejskiej. Dziękuję Wam, że jesteście, dziękuję Wam funkcjonariusze Straży Granicznej, żołnierze, policjanci - mówił Andrzej Duda.

Prezydent stwierdził, że mundurowi bronią zarówno bezpieczeństwa Polski, jak i Unii Europejskiej, a "nasze myśli i serca były, są i będą" z nimi. 

Więcej o: