Marsz Niepodległości 2021. Spalili zdjęcie Donalda Tuska. Jest odpowiedź przewodniczącego PO

Marsz Niepodległości 2021 w Warszawie trwa. Są już informacje o pierwszych incydentach podczas wydarzenia - w mediach społecznościowych pojawiło się wideo, na którym widać, jak radykałowie palą niemiecką flagę oraz zdjęcie Donalda Tuska, krzycząc przy tym "pal się, ty k***o". Jest komentarz przewodniczącego PO.

Tegoroczny Marsz Niepodległości w Warszawie pod hasłem "Niepodległość nie na sprzedaż" rozpoczął się o godzinie 13. Uczestnicy wydarzenia zebrali się na rondzie Dmowskiego i ruszyli Alejami Jerozolimskimi, a następnie mostem Poniatowskiego, by dotrzeć pod Stadion Narodowy. Na chwilę pisania tego artykułu nie doszło do poważnych zakłóceń, ale miały miejsce kontrowersyjne incydenty. 

Zobacz wideo

Marsz Niepodległości. Spalili niemiecką flagę i zdjęcie Donalda Tuska. "Palić to żydostwo"

Tuż przed rozpoczęciem Marszu Niepodległości na Twitterze opublikowane zostało nagranie, na którym widać radykałów podpalających zdjęcie przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. Jak donosi Radio ZET, zgromadzone wokół osoby wykrzykiwały hasła: "pal się, ty k***o" czy "palić to żydostwo". Wcześniej demonstracyjnie spalona została niemiecka flaga. Jakiś czas później na rondzie de Gaulle'a spłonęła również flaga Antify. 

Obchody Święta Niepodległości z udziałem prezydentaTrwają obchody Święta Niepodległości [ZDJĘCIA]

Do sytuacji odniósł się już w mediach społecznościowych szef PO Donald Tusk. "Palę się do jeszcze cięższej pracy na rzecz Niepodległej!" - napisał. 

Spalenie zdjęcia Donalda Tuska w rozmowie z Onetem skomentował już rzecznik policji insp. Mariusz Ciarka. - W tym momencie najważniejsze jest zabezpieczenie uroczystości, aby nie doszło do poważnych incydentów. A takie zdarzenia będą analizowane m.in. pod kątem ewentualnego naruszenia prawa - przekazał. 

Więcej informacji o Marszu Niepodległości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Narodowe Święto Niepodległości Polski 2021. Uroczystości pod Grobem Nieznanego Żołnierza11 listopada. Andrzej Duda: Przyszedł czas, że trzeba bronić ojczyzny

Marsz Niepodległości 2021 - wydarzenie o charakterze państwowym

Marsz Niepodległości w tym roku ma charakter państwowy. Status formalny wydarzeniu nadał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk po tym, jak wydarzenie niemal się nie odbyło. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odebrał bowiem wydarzeniu status wydarzenia cyklicznego, wskazując, że marsz nie odbył się w ubiegłym roku (w związku z epidemią zamiast tradycyjnego marszu ulicami stolicy przejechał marsz samochodowy). Po tym, jak stołeczny ratusz odebrał Marszowi Niepodległości status wydarzenia cyklicznego, odmówił też jego organizatorom jego rejestracji. W międzyczasie na trasie zarejestrowane zostało bowiem inne wydarzenie - organizowany przez 14 Kobiet z Mostu przemarsz Niepodległa dla Wszystkich. Decyzja ratusza została podtrzymana przed sądy dwóch instancji. 

Więcej o: