Marsz Niepodległości bez Morawieckiego i Kaczyńskiego. Wierchuszka PiS uciekła do Krakowa

W czwartek 11 listopada ulice Warszawy przemierza Marsz Niepodległości. W tym roku wydarzenie ma status uroczystości państwowej, ale premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński nie pojawią się na nim. Święto Niepodległości spędzą w Krakowie. Aktywistki z krakowskiego Strajku Kobiet chcą ich "przywitać".
Zobacz wideo

Marsz Niepodległości, organizowany przez stowarzyszenie Roberta Bąkiewicza, ruszył w czwartek o godz. 13 z ronda Dmowskiego w Warszawie. Wcześniej stołeczny ratusz odmówił rejestracji marszu narodowców, bo wcześniej na tej trasie zarejestrowane zostało inne wydarzenie. Decyzję władz miasta podtrzymały sądy kolejnych instancji, choć w sprawie interweniował Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. We wtorek rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska poinformowała w Sejmie, że marsz będzie miał charakter państwowy i odbędzie się. Status formalny nadał mu szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Więcej informacji o Marszu Niepodległości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Narodowe Święto Niepodległości Kaczyński i Morawiecki spędzą w Krakowie. "Przyjdźmy ich przywitać"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki Święto Niepodległości spędzą daleko od Warszawy - w Krakowie. Na początek pojawią się na Wawelu, gdzie o 16:30 wezmą udział we mszy celebrowanej przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. Następnie, o godz. 18, udadzą się na dalsze obchody do sali Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" przy ul. Piłsudskiego. Kaczyński wygłosi tam przemówienie.

Nieobecność szefa rządu i prezesa partii rządzącej na państwowym Marszu Niepodległości nie umknęły uwadze Strajku Kobiet. "Rząd namaścił marsz faszystów w Warszawie na wydarzenie państwowe, ale sami świętować będą w Krakowie" - napisały krakowskie działaczki na Facebooku. Strajk Kobiet zapowiada zgromadzenie przed siedzibą "Sokoła". "Przyjdźmy ich przywitać i wyrazić nasze uczucia względem tego, co robią z naszym krajem" - dodały aktywistki. Organizowane przez nie wydarzenie rozpocznie się o 18 na ul. Józefa Piłsudskiego

Więcej o: