Jarosław Gowin o Marszu Niepodległości 2021: Złą decyzją jest to, że marsz się odbywa

Marsz Niepodległości przejdzie ulicami Warszawy 11 listopada i będzie miał charakter państwowej uroczystości. Jarosław Gowin, lider Porozumienia uważa, że marsz ten nie powinien się odbyć. Poseł powiedział, że nie będzie krytykował decyzji o nadaniu Marszowi Niepodległości charakteru państwowego i wierzy, że dzięki temu marsze staną się spokojniejsze.

Manifestacje z okazji Święta Niepodległości w Warszawie w ostatnich latach nie przebiegały pokojowo. Dochodziło do bójek, starć z policjantami, niszczenia stolicy i niebezpiecznych sytuacji. Podczas zeszłorocznego Marszu Niepodległości, zorganizowanego nielegalnie, pomimo zakazu, podpalone zostało mieszkanie przy al. 3 Maja, w którego oknie wisiała tęczowa flaga i baner Strajku Kobiet.

Zobacz wideo Zgorzelski: Premier Morawiecki nie przekonał do siebie twardego PiS-u

Jarosław Gowin ws. Marszu Niepodległości: W tym roku nie powinien się odbyć

Jarosław Gowin w rozmowie z Polsat News stwierdził, że Marsz Niepodległości nie powinien odbyć się w tym roku. - Złą decyzją jest to, że marsz się odbywa. Nie powinien odbyć się w tym roku ze względu na to, co dzieje się za granicą i ze względów pandemicznych - takie zgromadzenie nie poprawi sytuacji z zakażeniami. Skoro ten marsz, tak czy inaczej, ma się odbyć, bo organizatorzy nie chcieli podporządkować się decyzji sądu, to nie będę krytykować decyzji o nadaniu mu charakteru państwowego. Być może zmniejszy to skalę burd i chaosu - powiedział poseł Gowin.

Mateusz Morawiecki na granicy polsko-białoruskiej Premier na granicy. "Jest poszukiwanie słabych punktów" [ZDJĘCIA]

Marsz Niepodległości 2021. Policja każe dziennikarzom zakładać kaski i ochraniacze

Komenda Główna Policji opublikowała instrukcję bezpieczeństwa dla dziennikarzy, którzy 11 listopada będą relacjonować Marsz Niepodległości. Polecono im m.in. "unikać noszenia dokumentów na szyi na smyczy lub łańcuszku", bo "w przypadku zaatakowania mogą posłużyć do duszenia".

Więcej informacji o Marszu Niepodległości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Przedstawiamy zasady, do których przestrzegania zachęca dziennikarzy Komenda Główna Policji:

  • Pamiętaj o swoim własnym bezpieczeństwie - dobre ujęcie nie jest warte Twojego zdrowia i życia.
  • Wyposaż się w kamizelkę odblaskową z napisem PRESS/PRASA.
  • Umieść legitymację prasową w takim miejscu, aby była widoczna i łatwa do okazania.
  • Ustaw się na skraju tłumu i staraj się nie wchodzić w sam środek akcji - jeżeli znajdziesz się pośrodku dwóch stron, natychmiast się wycofaj.
  • Monitoruj i analizuj sytuację także poza kadrem aparatu/kamery; gdy widzisz, że wzrasta agresja, wycofaj się w bezpieczne miejsce.
  • Zaparkuj swój pojazd w bezpiecznym, oddalonym od miejsca wydarzenia miejscu.
  • Unikaj noszenia dokumentów na szyi na smyczy lub łańcuszku - w przypadku zaatakowania mogą posłużyć do duszenia. Za to w sytuacji kryzysowej załóż kask czy ochraniacze.
  • Uważaj i słuchaj komunikatów nadawanych przez policję - jeżeli usłyszysz, że zostaną użyte środki przymusu bezpośredniego, odsuń się na bezpieczną odległość.
  • Pamiętaj, że policjanci wyposażeni w kaski i środki ochrony mają ograniczone pole widzenia.
  • Nie utrudniaj policjantom wykonywania obowiązków służbowych i nie naruszaj przepisów prawa.

Policja opublikowała komunikat, mając na uwadze wydarzenia z zeszłorocznego Marszu Niepodległości, kiedy ranny został Tomasz Gutry, 75-letni fotoreporter "Tygodnika Solidarność", który na żywo relacjonował przebieg wydarzenia. Mężczyzna został postrzelony przez policję gumową kulą w twarz i kolano. Z jego słów wynikało, że strzał padł z odległości pięciu metrów. Mimo to chce wybrać się na marsz również w tym roku.

Sprawdź, jak naprawdę pracują posłanki i posłowie na https://sejmomierz.pl/.

Sejmomierz.Sejmomierz. Sejmomierz.

Więcej o: