Prezydent spotyka się z rządem i służbami ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Od 14.30 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbywa się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem, ministrami oraz szefami służb, związane z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

O spotkaniu prezydenta z rządem i służbami poinformował BBN w komunikacie. Po godzinie, o 15:30, szef BBN ma wypowiedzieć się dla mediów. Od 13:00 trwa zebranie sztabu kryzysowego z udziałem premiera w gmachu MON. 

We wspomnianym zebraniu sztabu kryzysowego udział biorą premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, szefowie MSWiA, MON oraz przedstawiciele właściwych służb.

Więcej informacji na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej na stronie głównej Gazeta.pl

Tłumy cudzoziemców na granicy polsko-białoruskiej

W poniedziałek w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się niepokojące nagrania pokazujące grupy uchodźców, zmierzające w nieznanym kierunku. Autorzy nagrań twierdzili, że idą oni do polsko-białoruskiej granicy, którą spróbują przekroczyć. Później pojawiły się informacje, że ich celem jest przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej. Obok tłumów widać uzbrojonych ludzi z psami.

Doniesienia te potwierdzili polscy politycy. "Bardzo niepokojące informacje z granicy. Na Białorusi, przy granicy z Polską, zgromadziła się duża grupa migrantów. Ruszyli właśnie w stronę granicy RP. Będą próbowali masowo wkroczyć do Polski. Kolejne informacje pokazują, że grupa jest pod ścisłą kontrolą uzbrojonych Białorusinów. To oni decydują, którędy przemieszcza się grupa. To kolejna wroga białoruska akcja wymierzona w Polskę" - napisał na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Apel Grupy Granica o utworzenie korytarza humanitarnego

W związku z rosnący ryzykiem eskalacji przemocy na granicy polsko-białoruskiej Grupa Granica wystosowała apel do instytucji krajowych i międzynarodowych, w tym ONZ, Rzecznika Praw Obywatelskich czy OBWE. Działacze apelują o monitorowanie sytuacji i wywieranie nacisku na polskie władze, aby te natychmiast zapewniły na granicy pomoc humanitarną i medyczną. Zaapelowano również do rządu o utworzenie korytarza humanitarnego.

Zamiast nielegalnych wywózek, przemocy i ignorowania kryzysu humanitarnego domagamy się ochrony życia i zdrowia, sprzeciwu wobec tortur oraz ochrony i respektowania praw osób migrujących. Mamy jako państwo obowiązek zapewnić pomoc osobom wykorzystywanym przez reżim Łukaszenki - ochronę międzynarodową dla osób uciekających przed przemocą, prześladowaniami czy wojną, a dla pozostałych bezpieczny powrót do domu. To nie tylko nakaz moralny, ale też obowiązek wynikający z prawa międzynarodowego.

W obliczu realnej groźby eskalacji sytuacji na granicy apelujemy do rządzących oraz do Straży Granicznej, MSWiARP oraz Wojsk Obrony Terytorialnej o przestrzeganie podstawowych zasad humanitaryzmu, podjęcie działań mających na celu ratowanie życia i zdrowia osób migrujących, czyli kobiet, dzieci, osób starszych i mężczyzn, które uciekają z krajów objętych konfliktami, prześladowaniami i destabilizacją.

Na granicy Polski nie może dochodzić do przemocy ani przypadków naruszenia praw człowieka, które obserwujemy od tygodni. Bezpieczna granica to taka, na której osoby migrujące mogą liczyć na ochronę. To taka, na której nikt nie umiera.

Więcej o: