Doradca Dudy zostanie profesorem. Odwołanie ws. Zybertowicza poskutkowało

Andrzej Zybertowicz, doradca Andrzeja Dudy, otrzyma tytuł profesora. Dokumenty zostaną przekazane do Kancelarii Prezydenta - poinformował w wywiadzie dla najnowszego numeru "Forum Akademickiego" prof. Grzegorz Węgrzyn, przewodniczącego Rady Doskonałości Naukowej.
Zobacz wideo Ozdoba komentuje słowa Suskiego o śmierci przy porodach

W czerwcu 2020 roku Prezydium Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów odmówiło przedstawienia prezydentowi doktora habilitowanego Andrzeja Zybertowicza do tytułu profesora w dziedzinie nauk społecznych. Zgodnie z ustawą, tytuł profesora nadaje prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wniosku Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. Prezydium podjęło taką decyzję w głosowaniu. Pięć głosów było za, trzy przeciw, a kolejne trzy wstrzymujące się.

Zdewastowany pomnik Józefa Piłsudskiego w KrakowieKraków. Zdewastowano pomnik Piłsudskiego. Ambasada Ukrainy wydała oświadczenie

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Odwołanie przyniosło skutek

Po tej decyzji złożono odwołanie do Rady Doskonałości Naukowej, w którym oceniono recenzje prac naukowych Andrzeja Zybertowicza, napisane przez czwórkę profesorów. Jak mówi profesor Grzegorz Węgrzyn, odwołanie to przyniosło skutek.

Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, ocena argumentów recenzentów wykazała, że albo nie rozumieli prac Andrzeja Zybertowicza, nie przeczytali ich w ogóle, albo wykazali się złą wolą lub do swojej pracy podeszli niestarannie. Ponadto jakość pracy recenzentów powołanych przez Centralną Komisję pozostawiają wiele do życzenia. - Te recenzje nie powinny być przyjęte, to oczywiste - podkreśla w wywiadzie dla "Forum Akademickiego" profesor Grzegorz Węgrzyn.

- Ostatecznie siedmiu członków prezydium RDN głosowało za przyjęciem wniosku, czyli nadaniem tytułu naukowego, a trzy osoby były przeciwko. Zatem wniosek uzyskał poparcie i sprawa jest zakończona - dokumenty zostaną przekazane do Kancelarii Prezydenta RP - poinformował profesor.

Doktor habilitowany Andrzej Zybertowicz jest socjologiem i doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. Postępowanie w sprawie przyznania mu tytułu profesora nauk społecznych wszczęła w listopadzie 2017 roku Rada Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest też profesorem nadzwyczajnym tej uczelni.

Zagraniczne media komentują protesty. Zagraniczne media komentują protesty. "Wstrząsnęły Warszawą"

Rada Doskonałości Naukowej, jak podaje strona rządowa, to organ działający na rzecz rozwoju kadry naukowej. Dba o najwyższe standardy jakości działalności naukowej wymagane do uzyskania stopni naukowych, stopni w zakresie sztuki i tytułu profesora. RDN zastąpiła Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów w zakresie nadzoru nad indywidualnymi postępowaniami awansowymi.

Więcej o: