Tusk krytykuje rząd ws. epidemii: Zmarnowano kilka miesięcy. Lekarze mówią, że może jest za późno

Donald Tusk wypowiedział się na temat czwartej fali koronawirusa. Polityk zaapelował do rządzących o podjęcie skutecznych działań w walce z epidemią i zagwarantował wsparcie ze strony opozycji. - Nie będziemy patrzeć na to, czy stracimy czy zyskamy politycznie, bo w tej sprawie nie może rządzić polityka i PR - podkreślił.
Zobacz wideo Starcie dziennikarza TVP z Tuskiem na konferencji. "Satysfakcjonuje mnie postępująca irytacja pańskich szefów politycznych"

W ostatnim czasie notowane są bardzo duże liczby zakażeń koronawirusem. W piątek 5 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o prawie 16 tys. dobowych zakażeń koronawirusem i 152 ofiarach śmiertelnych. Dzień wcześniej liczba nowych przypadków była podobnie wysoka. Mimo to rząd nie podejmuje decyzji związanych z zaostrzeniem restrykcji. Podczas piątkowej konferencji prezes Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zaapelował do rządzących.

Rekonstrukcja rządu w Pałacu Prezydenckim w WarszawieRekonstrukcja rządu. Oto nowi ministrowie [ZDJĘCIA]

Donald Tusk: Nie podjęto żadnych działań w związku z czwartą falą. Ja tego nie rozumiem

Donald Tusk wskazał, że są obecnie dwie palące Polaków kwestie, obok których ciężko przejść obojętnie - niedawna śmierć 30-latki w Pszczynie oraz pogarszający się stan epidemiczny. - To są bieżące emocje ludzi, kwestia życia i śmierci Polek i Polaków, nie ma miejsca na ideologie i PR-owe gry - podkreślił Tusk.

Polityk przywołał, że jeszcze w lipcu w imieniu opozycji zaproponował rządowi wsparcie i poparcie każdej decyzji popartej przez lekarzy, naukowców i Radę Medyczną przy premierze, która pomogłaby skutecznie walczyć z pandemią

Do dzisiaj nie zrobiono nic. Lekarze i naukowcy mówią, że może jest już za późno. Że tak naprawdę zmarnowano te kilka miesięcy i nie podjęto ani rzeczywistej, zdeterminowanej akcji na rzecz szczepień, ani innych działań, o których lekarze, naukowcy, także Rada Medyczna przy premierze, mówiła głośno i wyraźnie. Ja tego nie rozumiem

- powiedział Tusk. 

Donald TuskDonald Tusk o "sekcie" Kai Godek. "Decyzje powodują ludzką śmierć"

Czwarta fala epidemii. Donald Tusk apeluje do rządzących: Podejmijcie działania

Donald Tusk powiedział także, że odpowiedzi na brak reakcji rządu w związku z epidemią upatruje w e-mailach ministra Dworczyka. Pod koniec października w komunikatorze Telegram opublikowane zostały maile, które mają pochodzić z 22 i 23 maja ubiegłego roku. Rządzący mieli zapowiadać w nich złagodzenie niektórych obostrzeń sanitarnych. 

"Ocena rządu i prezydenta Andrzeja Dudy zależy od postrzeganej skuteczności walki z epidemią. Moim zdaniem potrzebny jest symbol poradzenia sobie z pandemią. Takim byłoby zniesienie obowiązku noszenia maseczki na otwartym powietrzu" - miał pisać wówczas Norbert Maliszewski, ówczesny szef Centrum Analiz Strategicznych.

- My złożyliśmy, znaczy poseł Szłapka złożył, wniosek do prokuratury. W pełni popieram ten wniosek o możliwości popełnienia przestępstwa przez panów Maliszewskiego, Morawieckiego i Dworczyka. Z tych maili wynika jednoznacznie, że decyzje o tym, czy nosić maseczki czy nie, podejmuje PR-owiec ze względu na nastroje społeczne, a nie Rada Medyczna, wspólnie z ministrem zdrowia - powiedział Tusk, dodając, że "dziś chyba wszyscy mamy w Polsce wrażenie, że rząd ma spętane ręce strachem przed nastrojami społecznymi". 

Na koniec lider PO zaapelował do rządu o podjęcie odpowiednich działań. - Jeśli będą wymagały wsparcia ze strony opozycji, dostaniecie to wsparcie. I nie będziemy patrzeć na to, czy stracimy czy zyskamy politycznie, bo w tej sprawie nie może rządzić polityka i PR. Tak jak w sprawie życia, bezpieczeństwa kobiety, jej dziecka i ciąży nie może decydować sekta, ideolog czy prokurator - podkreślił Tusk.

Więcej o: