Warszawa. Prokuratura wszczęła śledztwo ws. gróźb, które otrzymali politycy Koalicji Obywatelskiej

Warszawska prokuratura rozpoczęła postępowanie w sprawie maili z groźbami, które otrzymali politycy Koalicji Obywatelskiej m.in. lider PO Donald Tusk - poinformowała Państwowa Agencja Prasowa. - Planowane jest przesłuchanie pokrzywdzonych oraz pozyskanie danych umożliwiających ustalenie tożsamości sprawcy - przekazała PAP prokuratorka Aleksandra Skrzyniarz.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie w środę. Osobie lub osobom, które kierowały groźby do polityków opozycji, grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji politycznych na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Starcie dziennikarza TVP z Tuskiem na konferencji. "Satysfakcjonuje mnie postępująca irytacja pańskich szefów politycznych"

Prok. Aleksandra Skrzyniarz: Planowane jest przesłuchanie pokrzywdzonych

We wtorek politycy Koalicji Obywatelskiej otrzymali maile z groźbami pozbawienia życia. Teraz sprawą zajmie się warszawska prokuratura.

- Zabezpieczono treści zamieszczone na jednym z serwisów internetowych. Planowane jest przesłuchanie pokrzywdzonych oraz pozyskanie danych umożliwiających ustalenie tożsamości sprawcy - wyjaśniła w rozmowie z PAP prok. Skrzyniarz, cytowana przez portal wnp.pl. Postępowanie w tej sprawie poprowadzi wydział Prokuratury Okręgowej w Warszawie specjalizujący się w cyberprzestępczości, we współpracy ze stołecznymi policjantami. 

Manifestacje 'My zostajeMY'. Tak protestują PolacyManifestacje "My zostajeMY". Tak protestują Polacy [GALERIA]

Fragment maila skierowanego do Donalda Tuska: Wpakuję ci nóż desantowy w brzuch

Donald Tusk poinformował we wtorek o pogróżkach, które otrzymał drogą mailową. Oprócz szefa PO wiadomości z groźbami otrzymali inni politycy opozycji. Były premier zwrócił uwagę, że maile zostały wysłane w dniu, w którym 56. urodziny obchodziłby Paweł Adamowicz, zamordowany w 2019 roku prezydent Gdańska.  "Wpakuję ci nóż desantowy w brzuch, jak Stefan W. temu - tu wulgaryzm - Adamowiczowi" - cytował na nagraniu, które opublikował w mediach społecznościowych Tusk

To już kolejny list z pogróżkami, jaki otrzymał ostatnio lider PO. - W ostatnich tygodniach, miesiącach jest niepokojąco więcej tego typu korespondencji. W Polsce narasta fala nienawiści, pogardy, coraz częściej także przemocy - zauważył Donald Tusk. I dodał: "Jarosławie Kaczyński, jesteś za to bezpośrednio odpowiedzialny - jako szef obozu władzy i wicepremier ds. bezpieczeństwa jesteś odpowiedzialny za narastanie tej fali, za rosnący niepokój i strach".

Zbigniew ZiobroZiobro zapowiedział reakcję prokuratury na list z pogróżkami do Tuska

Więcej o: